Zmiany w podatkach od nieruchomości – o tym musisz wiedzieć- 24finanse


Home » Podatki » Zmiany w podatkach od nieruchomości – o tym musisz wiedzieć
Mar
02

Jesteś właścicielem mieszkania lub planujesz jego kupno? Sprawdź zmiany w podatkach od nieruchomości, które rewaloryzują zasady opłat za pomieszczenia użytkowe. Dowiedz się, w jaki sposób uniknąć podwyżki.

Początek 2016 roku przyniósł zapowiadane zmiany w naliczaniu podatku należnego od nieruchomości. Jednak nie każdy będzie objęty nowym sposobem naliczania opłat. Dotyczy on wyłącznie właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, czyli popularnych blokach, które można spotkać w niemal każdym dużym i mniejszym mieście.
Na czym dokładnie polegają wprowadzone zmiany?
Wyższy podatek od części wspólnych
Dotychczas w budynkach wielorodzinnych opłata za części wspólne naliczana była jedynie za części, które fizycznie przylegały do mieszkania. Obecnie podatek trzeba będzie płacić od całej wspólnej powierzchni w budynku w wysokości proporcjonalnej do wielkości mieszkania. Mowa tutaj o strychu, suszarni, rowerowni, wózkowni, a także kotłowni – jeśli budynek taką posiada. Jest to jednak domena bloków oraz kamienic z lat 90., 80. i starszych, które obecnie stanowią największy odsetek powierzchni mieszkaniowej w naszym kraju. Maksymalna stawka dla nieruchomości mieszkaniowych uwzględniająca zmiany z 1 stycznia 2016 roku wynosi 0,75 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej. Oznacza to, że w przypadku 100 mkw. powierzchni użytkowej ten koszt to 75 zł rocznie.
Jak się bronić przed wyższymi opłatami?
Wyższy podatek od nieruchomości dotyczy tylko części wspólnych znajdujących się w blokach i kamienicach wielorodzinnych, a więc nie obejmuje domów jednorodzinnych. Czy zatem wzrost podatku od nieruchomości to dobry moment, aby zrealizować marzenia o budowie własnego domu? Jeśli tylko możliwości finansowe na to pozwalają, zdecydowanie tak.
Nowoczesne domy okazują się na tyle energooszczędne, że koszty ich eksploatacji oraz utrzymania są zdecydowanie niższe – zwłaszcza w porównaniu do mieszkań w starych kamienicach lub blokach z tzw. wielkiej płyty.
Ekologiczny dom receptą na niższe opłaty eksploatacyjne
Dobry dom to taki, który zapewnia najlepszy stosunek powierzchni do kosztów, jakie należy ponieść, aby ją utrzymać. Warto mieć na uwadze względy ekonomiczne np. ogrzewanie domu w sezonie grzewczym. Dla wielu osób myślących o własnym domu właśnie ta kwestia stanowi argument za tym, aby porzucić plany. Warto jednak wiedzieć, że dom ekologiczny, a więc taki zaprojektowany i zrealizowany zgodnie z proekologicznymi założeniami, nie będzie droższy w eksploatacji niż mieszkanie w bloku. W niektórych przypadkach te koszty okażą się nawet niższe.
Więcej porad dotyczących budowy i eksploatacji domów ekologicznych znajdziesz na stronie poradnika Dobre Domy.

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies