Rynki po południu – ponowny wzrost awersji do ryzyka- 24finanse


Home » HFT Brokers » Rynki po południu – ponowny wzrost awersji do ryzyka
Mar
08

Dzisiaj w nocy zostały opublikowane dane z Chin na temat handlu zagranicznego, które okazały się być fatalne. W końcu złe przeczucia na temat kondycji Chińskiej gospodarki znajdują uzasadnienie w liczbach. Chociaż zapowiadano, że wyniki nie będą tak dobre, jak ostatnio, jednak ostateczne dane okazały się być jeszcze gorsze.

Stan bilansu handlowego po ostatnim odczycie na poziomie 63,29 mld USD szacowano w okolicach 50,15 mld, podczas gdy dzisiaj podano do informacji stan rzeczywisty, który wyniósł 32,59 mld (za miesiąc luty). Jest to spowodowane spadkiem eksportu aż o 25,4% r/r, wobec prognozy -12,5%. Import szacowano, że spadnie o 10% r/r, jednak odczyty wykazały, że jego wartość zmniejszyła się o 13,8%, wobec -18,8% za styczeń.

Dane na temat gospodarki Chin mają znaczenie nie tylko lokalne, ale wpływają na globalny rynek finansowy i już wcześniej mogliśmy się o tym przekonać, gdy na gorsze odczyty z państwa środka inwestorzy reagowali wzrostem awersji do ryzyka w efekcie czego stracił na tym m.in amerykański indeks S&P500. Dzisiaj na wykresie tego instrumentu również obserwujemy spadki i od początku sesji notowania zniżkowały już o ponad 1%.

Jednak największy zwrot obserwujemy na rynku ropy, gdzie cena za baryłkę typu WTI spadła o ponad 3%, redukując tym samym ostatnie wzrosty. Po tym jak ostatnio byki sprawiły, że cena spot tego surowca odbiła się od 12-letniego minimum, niedźwiedzie wróciły na parkiet. Ta sytuacja jednak nie powinna dziwić i wiadomości z drugiej największej gospodarki światowa są tylko pretekstem do przeceny ropy. W zeszłym tygodniu optymizm utrzymujący sie na rynku podtrzymywał cenę na wysokim poziomie, pomimo danych na temat wzrostu zapasów ropy na świecie.

Funt brytyjski w relacji do euro spadł dzisiaj do najniższego poziomu od piątku i do godziny 16:00 zanotował największy spadek od dwóch tygodni. Prezes Banku Anglii powiedział dziś, że wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej spowodowałoby duże straty dla brytyjskiej gospodarki i deprecjację waluty, czego prawdopodobieństwo rynek wycenia już w kursie funta szterlinga w relacji do euro czy dolara amerykańskiego.

Obecna sytuacja na rynku jest niepewna. Według zapowiedzi Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego polityka pieniężna tych dwóch instytucji przedstawia perspektywę pogłębiającej się dywergencji. Na dodatek ewentualność wystąpienia Wielkiej Brytanii i złe dane gospodarcze z Chin zwiększają rynkowy pesymizm, co znajduje odzwierciedlenie we wzroście zmienności. Indeks VIX (tzw. indeks strachu) znalazł się dziś w obszarze najwyższych poziomów w tym miesiącu.

Jeszcze dzisiaj powinniśmy obserwować ogłoszenie danych na temat zapasów ropy naftowej w Stanach zjednoczonych. Jednak zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, podczas którego ogłoszona zostanie decyzja w sprawie stóp procentowych. Poznamy ją w czwartek 10 marca o godzinie 13:45.

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies