Rynki o poranku – RBNZ tnie stopy – rynek czeka na EBC- 24finanse


Home » HFT Brokers » Rynki o poranku – RBNZ tnie stopy – rynek czeka na EBC
Mar
10

Wczoraj wieczorem, o godzinie 21:00, poznaliśmy decyzję Banku Nowej Zelandii w sprawie stóp procentowych. Konsensus ekonomistów zakładał brak zmian i pozostawienie głównej stopy procentowej na poziomie 2,5 proc. Rynek, na podstawie OIS, szacował cięcie z 32 proc. prawdopodobieństwem. Tymczasem RBNZ obniżył koszt pieniądza o 25 p.b. do 2,25 proc. i zapowiedział możliwe dalsze działania.

Spoglądając na oczekiwania inflacyjne wraz z poziomem bieżącej inflacji oraz na kurs NZD od ostatniej decyzji do wczoraj (NZD względem USD od ostatniego posiedzenia w dniu 27 stycznia podrożało do chwili przed decyzją o ponad 5,5 proc.), RBNZ postąpiło słuszne. Wszakże głównym celem jest dbanie o stabilność cen i spowodowanie, żeby inflacja powróciła do celu 2 proc.

Roczne oczekiwania inflacyjne RBNZ znajdują się na najniższym poziomie w historii (1,09 proc.), a dwuletnie przy minimach z 1994 roku (1,63 proc.). Ostatni odczyt inflacji CPI w ujęciu rocznym wypadł najniżej od 2009 roku (0,08 proc.). W najnowszych projekcjach RBNZ zakłada, że inflacja wróci do celu 2 proc. dopiero w 2018 roku. W tym czasie RBNZ oczekuje także, że oprocentowanie 90-dniowych bonów pieniężnych spadnie do poziomu 2,1 proc. Po wczorajszej decyzji znajdują się one na poziomie 2,38 proc. To z kolei może oznaczać jeszcze jedno cięcie stóp procentowych.

Na wczorajszą informację dolar nowozelandzki zareagował spadkiem o ponad 150 pipsów w relacji do USD, wyznaczając dziś w nocy minimum na poziomie 0,6619 – najniżej od 2 marca.

Dziś przed nami kolejne wydarzenie dotyczące bankowości centralnej. O godzinie 13:45 poznamy decyzję EBC w sprawie stóp procentowych, a o godzinie 14:30 będzie mieć miejsce konferencja prasowa Mario Draghiego. Rynek oczekuje cięcia stopy depozytowej do poziomu -0,4 proc., rozszerzenia QE od 10-20 mld euro miesięcznie oraz wydłużenia programu w czasie, a także zniesienia limitów odnośnie skupowanych obligacji.

Spoglądając na rynek opcyjny widzimy, że oczekiwana tygodniowa zmienność na EURUSD dotarła do najwyższego poziomu od stycznia 2015 roku. Wtedy też rynek wykonał ruch o ponad 500 pipsów. Z kolei w grudniu 2015 (ostatnia decyzja EBC) zmienność była na nieco niższym poziomie, a EURUSD wykonał ruch o ponad 400 pipsów. Tak też i teraz rynek opcyjny wskazuje na to, że kurs EURUSD może zmienić swoją wartość o około 4-5 proc. po decyzji EBC.

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies