Rynki po południu – dane z amerykańskiego rynku pracy wspierają dolara- 24finanse


Home » HFT Brokers » Rynki po południu – dane z amerykańskiego rynku pracy wspierają dolara
Lut
05

Głównym wydarzeniem dzisiejszego dnia, na które czekali wszyscy inwestorzy, była publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Przez ostatnie miesiące był to zdecydowanie najsilniejszy sektor największej gospodarki świata, który był jednym z głównych argumentów Rezerwy Federalnej za pierwszą od ponad dekady podwyżką stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Rzeczywiście, amerykańska gospodarka znajduje się coraz bliżej stanu pełnego zatrudnienia – stopa bezrobocia w styczniu spadła do rekordowego poziomu 4,9%. To jednocześnie oznacza, że na rynku pracy jest coraz mniej miejsca do powstawania nowych miejsc pracy, co zostało potwierdzone przez danę dotyczące zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Liczba nowych miejsc pracy w styczniu to „zaledwie” 151 000, co jest wynikiem znacznie gorszym od konsensusu ekonomistów oraz odczytu z ubiegłego miesiąca, który dodatkowo został zrewidowany w dół do poziomu 262 000. Szczegółowe dane przedstawione przez amerykański urząd Bureau of Labor Statistics pokazują, że zatrudnienie rosło w wielu branżach, jednak największy wzrost przypadł na sektor handlu detalicznego, w którym w styczniu przybyło 58 000 nowych miejsc pracy. Spadek zatrudnienia dotknął przede wszystkim sektor prywatnej edukacji, w którym ubyło aż 39 000 miejsc pracy. Branża transportowo-magazynowa także odczuła spadek liczby zatrudnionych w wysokości 20 000 w styczniu, jednak odzwierciedla to efekt sezonowego wzrostu zatrudnienia w tym sektorze na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy.

Dzisiejszy raport zawierał także dane dotyczące dynamiki wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, które w styczniu wzrosło o 0,48% – więcej niż zakładał konsensus ekonomistów – jednak płace pracowników w sektorze produkcyjnym oraz tych niższego i średniego szczebla wzrosły zaledwie o 0,28%, znacznie poniżej oczekiwań. Natomiast płace pracowników wyższego szczebla i tych zatrudnionych w instytucjach finansowych wzrosły aż o 10,1%, co może być efektem bonusów wypłacanych za ubiegły rok.

Rynek skupił się na pozytywnych informacjach o kolejnym spadku stopy bezrobocia oraz wzroście dynamiki przeciętnego wynagrodzenia w styczniu, co widoczne jest w aprecjacji dolara amerykańskiego, która pojawiła się po publikacji danych z rynku pracy. EURUSD traci już 0,6%, spadając do poziomu 1,1130, natomiast największą słabość w stosunku do amerykańskiej waluty odczuwają waluty surowcowe – dolar nowozelandzki i dolar australijski – które tracą odpowiednio 1,35% oraz 1,47%.

Nastroje inwestorów na rynku surowcowym uległy dzisiaj pogorszeniu i wśród głównych towarów jedynie ropa naftowa przed godziną 17:00 zyskiwała. Inwestorzy na tym rynku cały czas żyją plotkami o potencjalnych rozmowach państw grupy OPEC i pozostałych producentów w sprawie ograniczenia poziomu produkcji, jednak przez cały czas są to jedynie spekulacje nie potwierdzone konkretnymi informacjami. Pozostałe surowce, w tym szczególnie metale takie jak złoto, miedź, pallad czy srebro, kończą tydzień spadkami.

Z wydarzeń w tym tygodniu szczególnie zadowoleni mogą być inwestorzy na warszawskiej giełdzie, na której dzisiejsza sesja jest trzecim z rzędu wzrostowym dniem dla indeksu WGI20, który rośnie dzisiaj o 0,3%, zbliżając się do poziomu 1 800 punktów. Do motorów napędowych wzrostów niezmiennie przez całą sesję należały trzy spółki – Eurocash, PKN Orlen oraz KGHM – których walory zyskiwały odpowiednio 4,73%, 2,87% oraz 2,59%.

Na pozostałych europejskich giełdach nastroje były mieszane. Niemiecki DAX kończy notowania w ostatnim dniu tego tygodnia z wynikiem -0,44%, a straty widoczne są także w przypadku francuskiego CAC40, który traci 0,28%. Pozytywnie wyróżniły się indeksy giełdowe z Półwyspu Iberyjskiego – hiszpański IBEX35 oraz portugalski PSI20, które przed zakończeniem piątkowej sesji rosły o 1,05% oraz 0,51%.

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies