Rynki o poranku – spokojny początek tygodnia- 24finanse


Home » HFT Brokers » Rynki o poranku – spokojny początek tygodnia
Lut
08

Nowy tydzień rozpoczyna się od niskiej zmienności i spokoju panującego wśród inwestorów, zarówno na rynku giełdowym jak i na rynku walutowym. Podczas sesji azjatyckiej handel odbywał się jedynie na nielicznych giełdach, a większość z nich pozostała zamknięta w związku ze świętami odbywającymi się w Chinach oraz Nowej Zelandii.

Inwestorzy na japońskiej giełdzie nie odpoczywali i wykorzystali pierwszą sesję w tym tygodniu do odrobienia przynajmniej części strat z ubiegłego tygodnia. Nikkei 225 zakończył notowania z wynikiem +1,1%, wykorzystując także wzrosty dolara amerykańskiego na szerokim rynku, które wyprowadziły kurs pary USDJPY ponownie powyżej poziomu 117.00.

Poranne godziny handlu to także wzrosty ceny ropy naftowej, które pojawiły się wraz z informacjami o pozytywnym rezultacie dyskusji pomiędzy przedstawicielami Arabii Saudyjskiej i Wenezueli, której głównym tematem był oczywiście obecny poziom produkcji „czarnego złota” – rekordowo wysoki, prowadzący do problemów gospodarczych w coraz większej ilości państw zajmujących się jego wydobyciem i eksportem. Cena ropy WTI w pierwszych godzinach poniedziałkowego handlu rośnie o 0,68% do poziomu 31,22 dolarów za baryłkę.

Inwestorzy na europejskich giełdach rozpoczynają dzień od wzrostów, korzystając ze spadku awersji do ryzyka w skali globalnej, w którym to zjawisku duży udział mają rosnące ceny ropy naftowej oraz brak negatywnych informacji z chińskiej gospodarki, potrafiącej w ostatnich tygodniach doprowadzić do paniki na pozostałych rynkach. Niemiecki DAX rośnie o 0,33%, hiszpański IBEX zyskuje 0,08%, a stopa zwrotu włoskiego FTSE MIB to 0,37%. Pod kreską znajduje się natomiast brytyjski indeks FTSE 100 nad którym ciąży perspektywa opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Według ekonomistów banku Citi, referendum w tej sprawie to obecnie największe zagrożenie geopolityczne w niedalekiej przyszłości, którego ewentualne skutki mogłyby doprowadzić do bolesnych skutków ekonomicznych i gospodarczych nie tylko w Wielkiej Brytanii, lecz także w całej Unii Europejskiej.

Na rynku walutowym jesteśmy świadkami dynamicznych wzrostów dolara australijskiego, który korzysta ze spadku awersji do ryzyka oraz poprawy sentymentu inwestorów w skali globalnej. Odbicie na rynku surowcowym – z wyjątkiem cen złota oraz srebra – to także czynnik wspierający aprecjację dolara australijskiego w pierwszych godzinach poniedziałkowego handlu. Dolar nowozelandzki oraz dolar kanadyjski to dwie kolejne waluty z koszyka surowcowego, dla których poniedziałek rozpoczyna się od wzrostów, tym samym potwierdzając wspominaną już poprawę sentymentu inwestorów.

Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny pozostaje skromny i nie zawiera publikacji, które mogłyby wpłynąć na nagły wzrost zmienności na rynkach. Jednak w tym tygodniu – dokładnie w czwartek – poznamy decyzję szwedzkiego Riksbanku w sprawie stóp procentowych, gdzie według opinii wielu inwestorów i ekonomistów może dojść do kolejnego poluzowania polityki pieniężnej.

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies