Koniec korelacji jena z apetytem na ryzyko?- 24finanse


Home » Saxo Bank » Koniec korelacji jena z apetytem na ryzyko?
Lis
20

Wczoraj i ubiegłej nocy pary z jenem zasadniczo kontynuowały wspinaczkę, przy czym w chwili, gdy piszę te słowa, para USD/JPY osiągnęła nowe maksima cyklu w okolicach poziomu 119 i, co ciekawe, dokonała tego bez udziału wzrostu wartości indeksów akcji japońskich czy amerykańskich. Zobaczymy, czy ta tendencja się utrzyma, jednak jest to jedno z ostatnich bardziej interesujących odstępstw od „normalnego zachowania” i sugeruje, że wyjątkowe osłabienie jena może stać się możliwe bez względu na wzrost apetytu na ryzyko.

Opublikowany ubiegłej nocy protokół z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku okazał się dość korzystny dla waluty amerykańskiej. Nastąpiła automatyczna wyprzedaż (najprawdopodobniej wynikająca z algorytmów) w efekcie pierwszych informacji na temat protokołu, dotyczących ostrzeżeń przed spadkiem oczekiwań inflacyjnych. Pozostałe aspekty tego protokołu były jednak korzystne, w tym apel ze strony „pewnych osób”, aby odstąpić od retoryki „dłuższego czasu” w odniesieniu do terminu pierwszej podwyżki stóp przez Fed. Nie poruszono również tematu zawirowań na rynku finansowym w październiku; milczenie to było wyjątkowo donośne, a wręcz, w mojej opinii, jastrzębie.

Opublikowany w nocy wstępny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (HSBC Manufacturing PMI) dla Chin wyniósł dokładnie 50,0, sugerując, że nie mamy do czynienia ani ze wzrostem, ani z recesją. To najniższy odczyt od maja tego roku, biorąc pod uwagę, że Xi Jinping wyraźnie nadal stara się spuścić powietrze ze zdeformowanej chińskiej gospodarki. Jedną z oznak tych starań jest fakt, że cena rudy żelaza odnotowała wczoraj nowe minima cyklu, tj. jej wartość jest niemal o połowę niższa, niż w szczytowych okresach 2013 r. Nakłada to dodatkowa presje fundamentalną na walutę australijską, która była słaba we wszystkich parach i nie była nawet w stanie osiągnąć w ciągu nocy nowych maksimów cyklu w stosunku do jena.

Pary z jenem są obiektem powszechnego zainteresowania, jednak w wielu parach z euro również nastąpiły ciekawe zmiany, być może związane z reakcjami rynku na możliwość rozszerzenia bilansu Europejskiego Banku Centralnego za pomocą realizowanych przez niego bieżących programów. Zwróćmy uwagę na rajdy w parach EUR/AUD, EUR/NOK, a nawet EUR/NZD. Zwróćmy również uwagę na fakt, iż para EUR/AUD napiera na poziom istotnego oporu, tj. na 200-dniową średnią ruchomą.

Dane dotyczące eksportu Japonii okazały się mocne – w październiku nastąpił wzrost o 9,6% w porównaniu z ubiegłym rokiem, najmocniejszy od wielu lat. W efekcie nieskorygowana wartość bilansu handlowego uległa poprawie: deficyt okazał się najmniejszy od czerwca ubiegłego roku, tj. osiągnięto dokładnie taki wynik, jakiego chciał prezes Bank of Japan Kuroda i spółka. Oznacza to również, że coraz głośniej trwa odliczanie do chińskiej reakcji na agresywne działania Japonii w związku z importem inflacji i popytu.

W efekcie najnowszych sondaży przed przewidzianym na 30 listopada referendum w Szwajcarii, pod hasłem „Ratujmy nasze szwajcarskie złoto”, para EUR/CHF nieco zyskała na wartości, jednak ruch ten szybko osłabł.

Co dalej?

Pierwszym z odczytów dzisiejszego ranka będzie wstępny wskaźnik PMI za listopad w strefie euro – rynek nie jest jeszcze gotów na dobre wiadomości – jednak efekty ewentualnych mocnych danych będą odczuwalne bardziej w parach drobnych walut z euro, niż w parze EUR/USD.

Następnie poznamy PKB Norwegii i może to wywołać reakcje na rynku, biorąc pod uwagę, że para EUR/NOK wczoraj pod koniec dnia podjęła rajd powyżej poziomu 8,50. Należy jednak pamiętać, że pod koniec trzeciego kwartału cena ropy Brent nadal wynosiła 95 dolarów za baryłkę – dla porównania, dziś jest to 78 dolarów – a średnia cena w trzecim kwartale kształtowała się powyżej 100 dolarów za baryłkę. Nieoczekiwany słaby odczyt PKB miałby zatem wyjątkowo negatywne konsekwencje, ponieważ po tak gigantycznych spadkach cen ropy sytuacja nie może znacznie się poprawić w czwartym kwartale.

W dalszej kolejności opublikowany zostanie odczyt na temat brytyjskiej sprzedaży detalicznej, który dla niedźwiedzi w parze GBP/USD może stanowić nowa okazję do sprzedaży po lepszych cenach, o ile dane okażą się lepsze, niż oczekiwano (według mnie wysokie wyniki sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii nie przyczynią się do poprawy brytyjskich fundamentów).

Wreszcie, we wczesnych godzinach sesji amerykańskiej, nastąpi wydarzenie dnia, tj. odczyt wskaźnika CPI w Stanach Zjednoczonych. Dla amerykańskiej waluty najlepszy byłby lepszy niż oczekiwano odczyt bazowy, jednak zaczekajmy na reakcję rynku – Fed wyraźnie podkreśliła, że nie spodziewa się, by w najbliższym czasie niska inflacja była w stanie zagrozić prognozom.
Bądźcie ostrożni…

Najważniejsze dane ekonomiczne
• Japonia: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (flash Markit/JMMA Manufacturing PMI) w listopadzie wyniósł 52,1, w porównaniu z przewidywanym 52,7 i z odnotowanym w październiku 52,4
• Chiny: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (flash HSBC Manufacturing PMI) w listopadzie wyniósł 50,0, w porównaniu z przewidywanym 50,2 i z odnotowanym w październiku 50,4

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
• Francja: wstępny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym i usługowym (Markit Manufacturing and Services PMI) w listopadzie (08:00)
• Niemcy: wstępny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Markit/BME Manufacturing PMI) w listopadzie (08:30)
• Niemcy: wstępny wskaźnik PMI w sektorze usługowym (Markit Services PMI) w listopadzie (08:30)
• Norwegia: PKB w III kwartale (09:00)
• Strefa euro: wstępny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym i usługowym (Markit Services and Manufacturing PMI) w listopadzie (09:00)
• Wielka Brytania: sprzedaż detaliczna w październiku (09:30)
• Wielka Brytania: wskaźnik trendów w zleceniach ogółem i cenach sprzedaży (CBI) w listopadzie (11:00)
• Stany Zjednoczone: wskaźnik CPI w październiku (13:30)
• Stany Zjednoczone: cotygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (13:30)
• Szwecja: wystąpienie Flodena z Riksbank (14:00)
• Strefa euro: wystąpienie Merscha z EBC (14:30)
• Stany Zjednoczone: wstępny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Markit Manufacturing PMI) w listopadzie (14:45)
• Stany Zjednoczone: sprzedaż istniejących domów w październiku (15:00)
• Stany Zjednoczone: wyniki ankiety Rezerwy Federalnej z Filadelfii w listopadzie (15:00)
• Strefa euro: wskaźnik zaufania konsumentów w listopadzie (15:00)
• Szwajcaria: wystąpienie Zurbrugga z SNB (17:30)

John J Hardy, Saxo Bank

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies