Cypryjskie banki w centrum uwagi- 24finanse


Home » DM BOŚ » Cypryjskie banki w centrum uwagi
Mar
28

Czy planowane na godz. 11:00 otwarcie cypryjskich banków może wpłynąć na nastroje na rynkach? Może być to dobry pretekst do kontynuacji spadków wspólnej waluty, chociaż w pewnym sensie aspekt ten powinien być już zdyskontowany. Na euro działają jednak też inne czynniki, jak chociażby obawy przed kolejnymi przedterminowymi wyborami we Włoszech, czy słabymi danymi makroekonomicznymi z Eurolandu (w przyszłym tygodniu mamy kluczowe odczyty indeksów PMI).

Opublikowane wczoraj słabsze odczyty indeksów nastrojów gospodarczych za marzec, sporządzane przez Komisję Europejską, wpisały się w negatywny trend z ostatnich dni. Na to nałożyły się coraz większe obawy związane z polityczną przyszłością Włoch – po części przez niezbyt fortunne słowa szefa centrolewicy, które mogą zaszkodzić mu w sytuacji zwołania przedterminowych wyborów (najprawdopodobniej na czerwiec). Pier Luigi Bersani powiedział wczoraj, że tylko szaleniec mógłby chcieć teraz rządzić Włochami. Mamy więc dość duże prawdopodobieństwo, że stery włoskiej polityki trafią za kilka tygodni ponownie do Silvio Berlusconiego, lub co gorsza – Beppe Grillo. O tym, iż za chwilę może to rzutować na ratingi Włoch, pisałem już wczoraj rano.

Dzisiejsze dane z Niemiec nie były najlepsze. Sprzedaż detaliczna w lutym wprawdzie wzrosła w ujęciu miesięcznym o 0,4 proc., ale spadła w rocznym o 2,2 proc. Z kolei stopa bezrobocia w marcu utrzymała się na poziomie 6,9 proc., a kolejne dane pokazały ubytek 13 tys. etatów w gospodarce (spodziewano się wzrostu o 4 tys.). Jeżeli, zatem w największej gospodarce strefy euro nie widać zbytnich pozytywów, to co powiedzieć o biedniejszej reszcie?

Po południu mamy wysyp danych z USA. O godz. 13:30 poznamy ostateczny odczyt PKB za IV kwartał (oczek. 0,4 proc.), a także cotygodniowe dane nt. bezrobocia (338 tys.). Dzień zamknie Chicago PMI o godz. 14:45 – szacunki za marzec zakładają niewielki spadek do 56,5 pkt. Przy słabości Eurolandu dane zgodne z oczekiwaniami, lub nieco lepsze, mogą wesprzeć dolara.

Na wykresie EUR/USD doszło wczoraj do naruszenia kanału spadkowego zaznaczonego kolorem pomarańczowym. To oznacza, że wróciliśmy do szerszego ujęcia, czyli kanału widocznego już od początku lutego b.r. To oznacza, iż w średnim terminie strefa 1,2660-1,2700 nie jest do utrzymania, jako mocne wsparcie. Dużą nerwowość na rynku mogą wprowadzić zwłaszcza dane z 2 kwietnia – czyli ostateczne indeksy PMI za marzec ze strefy euro

Opracował:

Marek Rogalski –  Główny analityk walutowy DM BOŚ

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies