Dolar kanadyjski może znów zyskać - 24finanse


Home » TMS Brokers » Dolar kanadyjski może znów zyskać
Gru
11

Od rana w stosunku do dolara amerykańskiego umacnia się większość walut z grona G10. Najsilniej na wartości zyskuje szwedzka korona oraz wspólna waluta. Osłabiają się natomiast dolar australijski oraz kanadyjski.
Po ubiegłotygodniowych zaskakująco dobrych danych z kanadyjskiego rynku pracy wczoraj rozczarował odczyt z rynku nieruchomości. Dziś z kolei poznamy dane na temat bilansu handlowego Kanady w październiku. Jeżeli deficyt na rachunku bieżącym okaże się niższy niż zakłada konsensus rynkowy (-1,1 mld CAD) dolar kanadyjski powinien powrócić do trendu aprecjacyjnego. W Europie największą uwagę skupiają peryferia strefy euro. Po weekendowej wypowiedzi premiera Mario Montiego o planowanej dymisji po zatwierdzeniu budżetu na przyszły rok nie ustaje presja na włoskie obligacje. Wczoraj rentowność 10- letnich papierów skarbowych tego kraju wzrosła o 30 pb do poziomu 4,81 proc. Wyprzedaż włoskich obligacji pociąga za sobą pogorszenie sytuacji na hiszpańskim rynku długu. Z kolei wzrost rentowności hiszpańskich obligacji przyśpieszyć może decyzję rządu tego kraju o zgłoszeniu się po międzynarodową pomoc, a ECB uruchomienie programu skupu obligacji tego kraju. Kurs EUR/USD znajduje się obecnie na 1,2940. Nad ranem złoty pozostaje stabilny. Kurs EUR/PLN znajduje się na 4,1050, a USD/PLN na 3,17.
Niemcy: Pierwszy indeks nastrojów w grudniu
Odczytem makro, który dziś przykuje największa uwagę uczestników rynku będzie indeks instytutu ZEW za grudzień. Odczyt może wypaść niejednoznacznie – słabszy od oczekiwań wzrost indeksu oczekiwań oraz lepszy od prognoz wzrost indeksu bieżącej oceny sytuacji w gospodarce. Niemcy prawdopodobnie unikną ujemnej dynamiki PKB w czwartym kwartale tego roku pomimo wskazujących na to odczytów indeksu ZEW z poprzednich miesięcy. Jako ankietowe badanie uczestników rynków finansowych indeks ZEW może być pod zbyt dużym wpływem niepokojów związanych z kryzysem zadłużeniowym strefy euro. Inne badania, takie jak PMI i Ifo pozwolą lepiej ocenić nastoje oraz kondycję niemieckiej gospodarki. Niemniej jednak jeżeli dzisiejszy odczyt ZEWu ukształtuje się powyżej konsensusu wspólna waluta powinna zyskać wobec dolara.
USA: dane makro w cieniu posiedzenia FOMC
Z amerykańskiej gospodarki dziś poznamy bilans handlu zagranicznego w październiku oraz odczyt indeksu NFIB za listopad obrazujący nastroje wśród małych przedsiębiorstw. Dane te jednak pozostaną w cieniu rozpoczynającego się dziś dwudniowego posiedzenia FOMC. Dodatkowo bilans handlu zagranicznego prawdopodobnie będzie nieco zniekształcony z powodu huraganu Sandy, który uderzył we wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych w ostatnich dniach października. Większą uwagę powinien skupić indeks NFIB, który zobrazuje nastoje małego biznesu w sytuacji wciąż nierozwiązanej kwestii podwyżek podatków i cięć wydatków rządowych (tzw. klifu fiskalnego).
Sporządził:
Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies