Złoty nieco słabszy mimo względnie udanych aukcji długu- 24finanse


Home » DM BOŚ » Złoty nieco słabszy mimo względnie udanych aukcji długu
Mar
09

Wyniki aukcji portugalskich obligacji, jakie zostały opublikowane po godz. 11:30 pokazały, że obawy wokół długu krajów PIIGS mogą być w krótkim okresie nieco przesadzone. Sprzedano wszystkie zaoferowane 2-letnie papiery za 1 mld EUR przy rentowności minimalnie poniżej 6 proc. (5,996 proc.). To co może martwić to niska relacja zgłoszonego popytu do podaży (1,6) – oczekiwano, że będzie to ponad 2,0. Dlatego też po południu dealerzy zaczęli informować o zwiększonej aktywności Europejskiego Banku Centralnego na rynku długu państw PIIGS, co przyczyniło się do wyraźniejszego odreagowania wspólnej waluty. Kurs EUR/USD raczej na trwale znalazł się powyżej 1,39 i powrót poniżej 1,3860 wydaje się mało prawdopodobny. Teraz kluczowe będą oczekiwania, co do decyzji, jakie mogą zostać podjęte na piątkowym szczycie państw strefy euro. Oczywiście głównym tematem będzie kwestia przyjęcia tzw. paktu o konkurencyjności, ale rynki finansowe bardziej czekają na zgodę Niemiec w kwestii zwiększenia gwarancji kapitałowych dla funduszu ratunkowego EFSF. Z innych walut warto było dzisiaj zwrócić uwagę na franka. Wyższa inflacja CPI w Szwajcarii za luty (0,4 proc. m/m i 0,5 proc. r/r) zwiększyła szanse na bardziej jastrzębi komunikat SNB podczas posiedzenia zaplanowanego na czwartek, 17 marca. Wprawdzie bank centralny ma wpisany mandat dbania o inflację, a nie wzrost gospodarczy, to jednak nie sposób dostrzec, że dzięki działaniom ECB Szwajcarzy mają szansę na osłabienie własnej waluty, która ostatnio irytowała tamtejszych przedsiębiorców swoją siłą.

Nieznaczna poprawa na rynku długu krajów PIIGS, a także całkiem dobry przetarg 2-letnich obligacji OK0113 w kraju (oferta- 4,5 mld zł, popyt 10,8 mld zł, średnia rentowność 5,113 proc.) nie pomogły dzisiaj złotemu, który był nieco słabszy. Trochę trudno wytłumaczyć to zachowanie złotego, zwłaszcza, że wzrosły szanse na podwyżkę stóp procentowych przez RPP podczas kwietniowego posiedzenia.

EUR/USD: Odbicie od wsparcia 1,3860 może być trwałe. Obecnie liczącym się poziomem jest 1,39. Rynek próbuje teraz sforsować opór na 1,3940. Jeżeli to się uda to powinien celować w rejon 1,40. W kolejnych dniach są szanse na ustanowienie nowego szczytu w okolicach 1,41.

Sporządził: Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących  instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl/analizy.

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies