Zima nie przeszkadza w budowie galerii- 24finanse


Home » Nieruchomości » Zima nie przeszkadza w budowie galerii
Sty
14

Dzięki nowoczesnej technologii nie ma i nie będzie opóźnień przy budowie jednej z największych galerii handlowych w województwie Świętokrzyskim. Galeria Korona Kielce oddana zostanie w terminie.

Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, które wystąpiły w ostatnich miesiącach minionego roku, budowa przebiega bez żadnych problemów. I nic nie wskazuje na to, żeby mróz, śnieg czy inne czynniki pogodowe miałyby tę sytuację zmienić. Cały czas na terenie obiektu przebywa około 70 pracowników, którzy poza sezonem świątecznym nie mieli nawet jednej godziny „przestoju”. – Mogłoby się wydawać, że minusowa temperatura ma wpływ na proces budowy. Jednak nie w tym przypadku, ponieważ na obecnym etapie realizowane są prace ziemne, przy których nawet wysoki mróz nie ma znaczenia – wyjaśnia Stanisław Kowal, dyrektor kontraktu budowy galerii Korona Kielce.

Stan obecny
Do chwili obecnej z terenu budowy wywieziono już ok. 65 tys. metrów sześciennych ziemi, na 140 tys.m3. Na placu budowy w chwili obecnej wykorzystywany jest sprzęt ciężki, w tym siedem koparek, 25 samochodów wywożących niepotrzebny grunt, wiertnica, palownica oraz zestaw do odwodnienia, które znikną do końca kwietnia. Natomiast do końca listopada na terenie budowy będzie 7 żurawi wieżowych.

Wykonawca, w ramach procesu fundamentowania budynku, wykorzystał metodę ścianek szczelinowych. Są to konstrukcje żelbetowe sięgające aż 19 metrów w głąb ziemi. Do ich realizacji budowlańcy wykorzystali już ponad 9 tys. metrów sześciennych betonu i ponad 620 tys. kilogramów stali, uzyskując tym samym 855 metrów bieżących w obwodzie ścianek szczelinowych. Metoda związana ze ściankami szczelinowymi jest nowoczesna i rzadko wykorzystywana ze względu na koszty, które jej towarzyszą. Tutaj jednak wykonawca nie miał wyboru. – Musieliśmy zastosować taką technikę biorąc pod uwagę teren, w którym budowana jest galeria. Obiekt powstaje w ścisłym centrum miasta – wyjaśnia Stanisław Kowal.

Ścianki żelbetowe o grubości 80 cm dochodzące do głębokości 19 m, mają za zadanie odcięcie wody gruntowej oraz stanowią część fundamentu obiektu. Ze względu na złożone warunki gruntowe i niekorzystne warunki wodne – opracowano, według dokumentacji geologiczno – inżynierskiej, projekt oparty właśnie na ściankach szczelinowych wraz z wzmocnieniem podłoża gruntowego palami betonowymi oraz płyta fundamentową.

Kolejne etapy budowy

Do dnia dzisiejszego wykonano już w 100% ścianki szczelinowe i w 40% wykopy pod stan zero. Można, więc powiedzieć, że w tym momencie galeria Korona Kielce ma już częściowo osadzone fundamenty. Na przełomie stycznia i lutego 2011r. rozpoczęty zostanie montaż żurawi wieżowych. Natomiast do końca lutego zakończone powinny zostać wszystkie roboty ziemne, włącznie z palowaniem, czyli osadzaniem w gruncie stałych pali. – Podstawowym narzędziem do wykonywania pali jest wiertnica o dużym momencie obrotowym, wyposażona w świder przemieszczeniowy. Pale służą do wzmocnienia podłoża gruntowego, wykonywane są jako żelbetowe i betonowe o średnicy fi40 i fi50 cm pod płyta fundamentową. Na budowie Galerii Korona Kielce wykonywane jest dziennie średnio 40 szt. pali zagłębianych pod płytą fundamentową od 5 do 9 metrów – wyjaśnia Stanisław Kowal.

Całkowity stan zero zostanie osiągnięty zgodnie z planem do maja 2011 roku. W czerwcu będzie już widoczna budowla ponad ziemią. Natomiast cały budynek żelbetowy w stanie surowym powinien zostać oddany inwestorowi przez firmę wykonawczą SPS Construction Kielce w połowie grudnia tego roku.

2000 budowlańców

Wówczas realizowane będą prace między innymi związane z wykonaniem elewacji obiektu, jak i prowadzonymi robotami instalacyjno – wykończeniowymi. W trakcie budowy i wykończenia galerii zużytych zostanie łącznie ponad 4 400 metrów kwadratowych hartowanego szkła. Materiał ten będzie wykorzystywany m.in. na pasażach, w lokalach i na tzw. wyspach. Łączna kubatura budynku wyniesie aż pół miliona metrów sześciennych. Imponująca jest również liczba osób, które przyczynią się do wybudowania galerii. W ostatecznym bilansie w pracach uczestniczyć będzie około 50 firm i ponad 2000 pracowników.

Zależy nam na tym, aby ta galeria miała w każdym kontekście lokalny charakter. Dlatego więc, jeśli tylko możemy – współpracujemy z firmami zlokalizowanymi na terenie województwa świętokrzyskiego – wyjaśnia Michał Tur, manager ds. marketingu galerii Korona Kielce.

Galeria Korona Kielce w statystyce:
Prawomocne pozwolenie na budowę – 14 lipca 2010
Wmurowanie kamienia węgielnego – 23 września 2010
Planowane otwarcie obiektu – pierwszy kwartał 2012 roku.
Kubatura – na trzech poziomach powstanie 170 lokali handlowo-usługowych z bogatą ofertą gastronomiczną, jak również cześć rozrywkowo-rekreacyjna. Zajmą one łącznie 38,3 tys. m2. Kolejne 3 kondygnacje, łącznie z dachem, przeznaczone zostaną na parking gotowy przyjąć 1200 samochodów.
Łączna powierzchnia całkowita – 93 tys. m2.
Wartość inwestycji – 100 mln euro.
Dodatkowo firma finansuje również infrastrukturę drogową wokół obiektu.

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies