Nikt nie chce euro?- 24finanse


Home » New Connect » Nikt nie chce euro?
Gru
20

Nikt nie chce euro?

W poniedziałek widoczna była dalsza wyprzedaż europejskiej waluty. Po tym jak szczyt Unii Europejskiej okazał się tak naprawdę fiaskiem, Europejski Bank Centralny wyraził obawy, że pakiet pomocowy dla Irlandii może uderzyć w operacje płynnościowe przeprowadzane w strefie euro, a w rynkowych kuluarach zaczęto spekulować nawet o ryzyku obniżenia ratingu dla Francji ze względu na nadmierną ekspozycję tamtejszych banków na peryferyjnych rynkach długu, to trudno się dziwić, że nikt tak naprawdę nie chce mieć euro w swoim portfelu. Gra przeciwko wspólnej walucie staje się po prostu coraz bardziej opłacalna dla spekulantów, gdyż postępujące po sobie wydarzenia zaczynają się układać w przewidywalne domino. A ewentualne problemy Francji i Hiszpanii mogą wpędzić europejską walutę w „stan krytyczny”. Efektem tego jest nie tylko spadek EUR/USD w okolice 1,31 po południu, ale historyczne minima EUR/CHF, czy też tak „egzotycznych par” jak EUR/AUD. W efekcie dolar dzisiaj zyskał mimo, że władze Korei Północnej zapowiedziały, że nie zareagują na poranne manewry Południa wokół wyspy Yeonpyeong, a rentowności amerykańskich obligacji drugi dzień z rzędu mocno szły w dół.

W kraju niepewność, co do wspólnej waluty doprowadziła do osłabienia złotego. Po południu kurs EUR/PLN wyszedł powyżej poziomu 4,00, a USD/PLN zbliżał się do 3,05. Wyraźne spadki EUR/CHF sprawiły, że za franka trzeba było płacić już ponad 3,1550. Niestety, ale niewiele wskazuje na to, aby kurs szwajcarskiej waluty miał w najbliższym czasie odwrócić dotychczasowy trend. Wydaje się, że test okolic 3,34 na CHF/PLN, które są maksimum z lutego 2009 r. jest kwestią najbliższych 3 miesięcy.

EUR/USD: Rynek jest słabszy, niż można było to sądzić. Dzienne minimum zostało pobite już po południu. Kluczowym wsparciem są teraz okolice 1,3060, które wyznacza minimum z 29 listopada i 2 grudnia. Ich złamanie otworzy drogę do ruchu na 1,2960-1,3000.

Sporządził: Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących  instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl/analizy.

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies