Złoto drożeje. Czego boją się rynki?- 24finanse


Home » Bankier » Złoto drożeje. Czego boją się rynki?
Mar
04

Ceny złota wyrażone w polskiej walucie osiągnęły najwyższy poziom od trzech lat. Po czwartkowym, dwuprocentowym rajdzie, w piątek rano notowania złota kontynuowały marsz w górę wykresu. Tym samym kurs złotych kontraktów osiągnął najwyższy poziom od lutego 2015 roku, od początku roku zwyżkując aż o 20%.

– Inwestorzy kupują złoto ze strachu. Boją się o stabilność europejskiego sektora bankowego, o „twarde lądowanie” gospodarki Chin, o nieprzewidywalne skutki drukowania pieniędzy i ujemnych stóp procentowych, obawiają się fali bankructw w sektorze naftowym czy eskalacji wojny na Bliskim Wschodzie – stwierdza Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

Dzisiaj przed południem kontrakty terminowe na złoto notowano po cenie 1.271,35 USD za uncję, a więc o 0,7% wyżej niż w czwartek. Po przeliczeniu przez bieżący kurs dolara (3,9536 zł) uncja królewskiego metalu jest wyceniana na ok. 5.040 złotych. To najwyższa cena od marca 2013 roku.

– Lista lęków jest dostatecznie długa, aby kupić trochę złota. Królewski metal jednak nie powinien być traktowany jako przygodna spekulacja (kupię dziś, by za miesiąc odsprzedać z zyskiem), lecz raczej jako polisa ubezpieczeniowa na wypadek powtórki wydarzeń z roku 2008 i jako taki z reguły nie powinien stanowić więcej niż 20-25% portfela inwestycyjnego – dodaje Krzysztof Kolany.

– Zdaniem części analityków złoto niebawem powinno osiągnąć poziom 1.400 USD za uncję. Wiele zależy od decyzji banków centralnych. Jeśli rynek uzna, że dotychczasowa polityka luzowania ilościowego oraz niskich stóp procentowych nie przynosi wymiernych efektów, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że popularność złota jeszcze wzrośnie – dodaje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

źródło Bankier.pl.

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies