Umocnienie złotego wyhamowało- 24finanse


Home » Admiral Markets Polska » Umocnienie złotego wyhamowało
Mar
03

W czwartek umocnienie złotego do głównych walut wyhamowało. To jednak jeszcze nie koniec tej tendencji. O ile oczywiście utrzymają się relatywnie dobre nastroje na rynkach globalnych.

W czwartkowe przedpołudnie polska waluta lekko traci w relacji do euro i amerykańskiego dolara, jednocześnie pozostając stabilną w relacji do funta i szwajcarskiego franka. Tym samym nastąpiło wyhamowanie tendencji aprecjacyjnej do większości walut (wyjątkiem był m.in. odbijający funt), jaką mogliśmy obserwować w pierwszej połowie tygodnia. O godzinie 10:55 kurs EUR/PLN testował poziom 4,3255 zł, USD/PLN 3,98 zł, CHF/PLN 3,99 zł, a GBP/PLN 5,6060 zł.
Początek marca na rodzimym rynku walutowym upływa pod znakiem dobrych nastrojów, które obserwowaliśmy w lutym, gdy euro potaniało w relacji do złotego o 7 groszy, dolar o prawie 8 groszy, brytyjski funt aż o ponad 24 grosze i tylko szwajcarski frank podrożał w tym czasie o 2 grosze.
Na to lutowe umocnienie złożyła się poprawy klimatu inwestycyjnego na świecie, oddalającej się perspektywy obniżek stóp procentowych w Polsce przez nową Radę Polityki Pieniężnej, wyciszenia i uspokojenia obaw inwestorów o konsekwencje prowadzonej przez rząd Beaty Szydło polityki finansowej (w tym obawy o kondycję budżetu), lepsze dane z rodzimej gospodarki, jak również preferowanie przez inwestorów zagranicznych polskiej waluty kosztem węgierskiego forinta, na niekorzyść którego zaczęła przemawiać możliwość dalszego obniżenia stóp procentowych przez Bank Węgier. W przypadku GBP/PLN natomiast istotnym elementem były jeszcze obawy związane z potencjalnym wyjściem Wielkie Brytanii z Unii Europejskiej.
W marcu sytuacja na krajowym rynku walutowym, ale też na rynkach globalnych, będzie efektem dwóch ważnych wydarzeń. Mianowicie decyzji ECB i FED ws. polityki monetarnej oraz sugestii tychże banków odnośnie tego w jakim kierunku będzie zmierzać prowadzona przez nich polityka w przyszłości. Już teraz można przyjąć, że dalsze luzowanie polityki monetarnej przez ECB będzie pośrednio i bezpośrednio wspierać złotego. Jednak już to co zrobi Fed jest zagadką. Oczywiście stopy procentowe w USA nie zostaną podwyższone. Tyle tylko, że sygnał wysłany przez Janet Yellen w marcu nie musi być aż tak gołębi jak się oczekuje. A to może doprowadzić do umocnienia dolara, co miałoby negatywne przełożenie również na sentyment do złotego i innych walut krajów zaliczanych do rynków wschodzących.
W marcu też mogą na chwile odżyć spekulacje odnośnie możliwego cięcia stóp procentowych w Polsce. A to dlatego, że deflacja wciąż się utrzymuje, a cel inflacyjny jest daleko za horyzontem. Samo cięcie w naszej opinii jest mało prawdopodobne, ale już spekulacje na ten temat mogłyby złotemu zaszkodzić.
Wracając natomiast do dnia dzisiejszego to w kolejnych godzinach rodzimy rynek walutowy pozostanie przede wszystkim pod wpływem czynników globalnych. To oznacza, że większych emocji można oczekiwać dopiero w godzinach popołudniowych, gdy zostanie opublikowana seria danych mako z USA (indeksy PMI i ISM dla sektora usług, zamówienia w przemyśle). Większego przełożenia na złotego nie powinny mieć wyniki dzisiejszej aukcji 10-letnich obligacji oferowanych przez Ministerstwo Finansów.
Komentarz przygotował:
Marcin Kiepas
Główny Analityk
Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies