Tydzień według Gerda Broker – Wypatrywanie wiosny w gospodarkach- 24finanse


Home » Gerda Broker » Tydzień według Gerda Broker – Wypatrywanie wiosny w gospodarkach
Mar
20

Gospodarka: Informacje – Wydarzenia – Opinie
W najbliższych dniach istotne znaczenie dla sytuacji na rynkach finansowych będą mieć publikacje wstępnych wyliczeń wskaźników PMI za marzec dla przemysłu i usług głównych gospodarek świata oraz finalny odczyt dynamiki PKB Stanów Zjednoczonych w czwartym kwartale ubiegłego roku.

W Polsce optymistycznie

Opublikowane w minionym tygodniu dane o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz dynamice zatrudnienia i wynagrodzeń w firmach, wyraźnie wskazują na kontynuację, a nawet nasilenie pozytywnych tendencji. Nie można więc wykluczyć, że niedawne obawy dotyczące spowolnienia tempa wzrostu PKB w pierwszych miesiącach roku, okażą się przesadzone. Gdyby tak się stało, wzrosłoby nie tylko prawdopodobieństwo realizacji planów założonych w tegorocznym budżecie, ale także pojawiłaby się szansa na ich przekroczenie, czyli osiągnięcie przez gospodarkę dynamiki zbliżonej do 4 proc. W poniedziałek będziemy mieli okazję dowiedzieć się, na ile ten optymizm podzielają przedsiębiorcy, po publikacji przez GUS wskaźników koniunktury gospodarczej. W środę z kolei poznamy nastroje konsumentów. W grudniu i styczniu widać było w obu tych badaniach pogorszenie się ocen, wynikające z niepewności co do konsekwencji planowanych przez rząd zmian. W lutym nastroje uległy już pewnej poprawie i można się spodziewać kontynuacji tej tendencji w kolejnych miesiącach. Największy optymizm przejawiali przedstawiciele przedsiębiorstw przemysłowych oraz branży logistycznej i gastronomii. Także gospodarstwa domowe zaczęły odzyskiwać wiarę w lepszą przyszłość. Słabiej na perspektywy koniunktury zapatrywali się budowlańcy oraz handlowcy.
W środę GUS poda także dane o stopie bezrobocia za luty. Analitycy spodziewają się utrzymania jej na styczniowym poziomie 10,3 proc., ale biorąc pod uwagę wspomniane informacje z przedsiębiorstw, można oczekiwać pozytywnego zaskoczenia i niewielkiego spadku bezrobocia.
Lepsze nastroje na światowych rynkach oraz dobre dane z polskiej gospodarki sprzyjają kontynuacji wzrostowej tendencji na warszawskiej giełdzie. WIG20 przekroczył w minionym tygodniu ważny poziom 1900 punktów, zwyżkując o prawie 2 proc. Zdecydowanie umocniła się też nasza waluta. Kurs dolara spadł do poziomu najniższego od października ubiegłego roku. Euro i frank są najtańsze od końca grudnia 2015 r.

Świat wygląda poprawy

We wtorek inwestorzy będą z uwagą śledzić wstępne wyliczenia wskaźników PMI dla przemysłu i usług w głównych światowych gospodarkach. W przypadku przemysłu Japonii, Francji i Niemiec są one bliskie spadku poniżej poziomu 50 punktów, sygnalizującego pogarszanie się koniunktury. W sferze usług sytuacja jest nieco lepsza i za wyjątkiem Francji takiego zagrożenia na razie nie widać. Choć te wstępne wyliczenia nie obejmują Chin, to jednak obawy o koniunkturę w tym kraju będą wciąż na rynkach obecne.
We wtorek instytut Ifo opublikuje marcowy odczyt indeksu obrazującego nastroje niemieckich przedsiębiorców. Wartość tego bardzo pilnie obserwowanego wskaźnika od kilku miesięcy idzie mocno w dół, osiągając ostatnio poziom najniższy od ponad roku. Kontynuacja tej tendencji może spowodować nerwową reakcję na rynkach finansowych. Tego samego dnia poznamy także wskaźnik nastrojów niemieckich analityków i inwestorów finansowych, liczony przez instytut ZEW. W jego przypadku także mamy do czynienia z bardzo mocną tendencją spadkową, choć oczekuje się, że w marcu ta zła passa zostanie przełamana. Rachuby te prawdopodobnie związane są z ostatnimi decyzjami Europejskiego Banku Centralnego. Gdyby reakcja inwestorów na nie okazała się słabsza, stanowiłoby to zły sygnał dla rynków.
Pod koniec tygodnia napłyną bardziej istotne informacje ze Stanów Zjednoczonych. W czwartek opublikowane zostaną wstępne dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku, liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz PMI dla usług. Po styczniowym wyraźnym wzroście, oczekuje się, że luty przyniósł zdecydowanie mniejszą wartość zamówień. W piątek poznamy ostateczne wyliczenie dynamiki amerykańskiego PKB za czwarty kwartał ubiegłego roku. Ekonomiści oczekują wyniku na poziomie 1 proc., a więc o połowę gorszego niż w trzecim kwartale.

Roman Przasnyski
Główny Analityk GERDA BROKER

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies