Tuż przed decyzją EBC- 24finanse


Home » Admiral Markets Polska » Tuż przed decyzją EBC
Mar
10

Dzisiaj poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych i ewentualnego rozszerzenia programu skupu obligacji QE. Oczekuje się dalszego poluzowania polityki pieniężnej w strefie euro.

Program w skrócie polega na skupie krajowych obligacji ze strefy euro, a celem jest dokapitalizowanie rynku. Środki mają być przeznaczone chociażby na dodatkową akcję kredytową, co powinno spowodować większą dynamikę wzrostu gospodarczego oraz wzrost inflacji. Całkowita wartość programu przekracza 1 bln euro, a miesięcznie EBC wraz krajowymi bankami centralnymi skupuje obligacje o wartości 60 mld euro. Program początkowo miał potrwać do września 2016 roku, ale został przedłużony na grudniowym posiedzeniu do marca 2017 roku.
Jak dotąd program nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Roczne tempo wzrostu w strefie euro oscyluje wokół 1,5%, a inflacja ponownie spadła poniżej zera w lutym br. EBC w obliczu tych faktów prawdopodobnie rozszerzy program QE o kolejne 10 mld miesięcznie oraz może jeszcze zdecydować się na cięcie stopy depozytową o 10 p.b. do poziomu -0,4%. Przypomnijmy, że w 2014 roku doszło do dwóch obniżek stopy depozytowej do poziomu
-0,2%, a w grudniu ub.r. została obniżona o kolejne 10 p.b. Z kolei stopa referencyjna została obniżona do 0,05% i jak dotąd pozostaje na tym poziomie.
Możliwa reakcja rynków na posiedzenie EBC?
Krótkoterminowa reakcja może być różna ze względu na bardzo rozbudzone nadzieje i każdy nawet niewielki detal może wpłynąć negatywnie na rynki. Niemniej jednak w dłuższym terminie program powinien wesprzeć europejskie rynki akcji. W przypadku indeksu DAX 30 musi jednak zostać przełamany silny opór w okolicach okrągłego poziomu 10000 pkt., aby mocniejsze wzrosty były możliwe.
Teoretycznie program powinien osłabić wspólną walutę. Wczoraj na parze EUR/USD została obroniona silna strefa oporu w okolicach 1,10 i kurs powinien udać się w kierunku wsparcia 1,0860 oraz 1,108. Jednak trend spadkowy na EUR/USD nie posiada już tak dużej dynamiki i każdy najmniejszy sygnał negatywnie odebrany przez inwestorów, chociażby brak obniżenia stopy depozytowej, może spowodować mocny ruch wzrostowy. Wystarczy przypomnieć grudniowe posiedzenie, kiedy EBC obniżył stopę depozytową o 10 p.b., a prognozy zakładały cięcie o 20 p.b., co spowodowało, że kurs EUR/USD wystrzelił z okolic 1,05 w pobliże 1,10.

Komentarz przygotował:
Bartosz Zawadzki
Szef Działu Analiz
Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies