Rynki po południu – wzrasta napięcie na rynku ropy- 24finanse


Home » HFT Brokers » Rynki po południu – wzrasta napięcie na rynku ropy
Mar
14

Na rynku ropy naftowej znów pojawiła się niepewność. Cena baryłki typu Brent, po tym jak w zeszłym tygodniu przekroczyła 40 USD, dzisiaj do godziny 17:00 wyznaczyła nowe minimum na poziomie 36,82 USD. Jest to najniższy poziom od 4 marca br.

Na taki obrót sprawy najprawdopodobniej miała wpływ wypowiedź irańskiego ministra ds. ropy, Bijana Zanganeha, który oświadczył, że Iran nie ma zamiaru ograniczyć produkcji surowca, dopóki krajowa produkcja ropy nie osiągnie 4 mln baryłek dziennie. W związku z tym pojawiają się poważne wątpliwości dotyczące spotkania OPEC i państw spoza wspólnoty, podczas którego miało dojść do porozumienia w sprawie światowej produkcji ropy. Według niektórych źródeł to spotkanie stoi pod znakiem zapytania. Na dodatek Kuwejt już wcześniej zaznaczył, że nie przystąpi do programu zamrożenia podaży, jeśli nie zrobi tego Iran. Jeśli cała sprawa przyjmie zły obrót, dotychczas osiągnięte porozumienia mogą stracić ważność.

Na niską cenę ropy ma również wpływ umacniający się dolar amerykański, na którego w tym tygodniu bardzo duży wpływ będzie miało posiedzenie Rezerwy Federalnej, która w środę ogłosi decyzję ws. stóp procentowych oraz zaprezentuje najnowsze projekcje makroekonomiczne. Od kiedy w grudniu w tzw. “dot plot”, dokumencie prezentującym potencjalną przyszłą ścieżkę dla stóp procentowych Fed, pojawiły się rozbieżności z rynkowymi oczekiwaniami, co do podwyżek stóp w USA. Prawdopodobieństwo wystąpienia aż czterech podwyżek w tym roku nadal jest niewielkie. Na dziś rynek na podstawie Fed funds futures wycenia jedną pełną podwyżkę w październiku 2016 roku.

Jutro rano zostanie ogłoszona decyzja Banku Japonii również ws. stóp procentowych, które według prognoz mają pozostać na niezmienionym poziomie. Obecnie stopa depozytowa wynosi -0,1% (na 40 ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg jedynie 2 uważa, że stopa powinna spaść do -0,3%).

W tym tygodniu na pewno najważniejszym wydarzeniem będzie posiedzenie Fedu. Jeszcze nieznana data spotkania państw OPEC z krajami spoza wspólnoty i dzisiejsza sytuacja na rynku ropy także budzą duże emocje. Ropa typu WTI potaniała dziś o 4,11% do godziny 16:48. Dodatkowo o godzinie 1:30 w nocy zostanie opublikowany raport z ostatniego posiedzenia Banku Australii.

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies