Rynki po południu – odbicie w cenach surowców wspiera WIG20- 24finanse


Home » HFT Brokers » Rynki po południu – odbicie w cenach surowców wspiera WIG20
Mar
03

Dzisiaj na rynku forex obserwowaliśmy dalszą aprecjację dolara australijskiego względem dolara amerykańskiego. Kurs AUDUSD wyznaczył kolejny szczyt i dotarł do najwyższego poziomu od 4 grudnia 2015 r. Od 1 stycznia br., kiedy kurs osiągnął poziom 0,6827, obserwowaliśmy coraz wyższe dołki i szczyty. Od tego momentu do dzisiejszego maksimum dolar australijski, w stosunku do amerykańskiego, zyskał ponad 7,5%.

Sytuacja na parze AUDUSD może mieć związek z cenami rudy żelaza, które ostatnio również rosną. Porównując notowania rudy żelaza z parą AUDUSD, można zauważyć występującą między nimi korelację, która od 2014 roku wynosi 87 proc.. Zależność potencjalnie tłumaczy fakt, że ruda żelaza stanowi bardzo dużą część australijskiego eksportu. W 2014 roku to właśnie Australia była drugim największym producentem tego surowca na świecie. Pod tym względem ustąpiła tylko Chinom.
Ruda żelaza po osiągnięciu najniższego poziomu w historii notowań Bloomberga, który wyniósł 38,30 USD za tonę wyznaczyła wczoraj najwyższą wartość od 21 października 2015 r., co daje wzrost o +37,08% na przestrzeni niecałych trzech miesięcy.
Wcześniej narastające obawy nt. przyszłego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej przyczyniły się do deprecjacji funta szterlinga, jednak od początku marca funt zyskał na wartości względem dolara amerykańskiego. Może mieć to związek również z kolejnym z serii sondażami w sprawie Brexitu, który tym razem wypadł na korzyść pozostania UK w UE. ICM przedstawiło najnowsze wyniki sondażu, w którym 44% ankietowanych opowiada się za pozostaniem, a 41% ankietowanych opowiada się za opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię
W ostatnim czasie na wartości zyskał japoński jen w związku ze wcześniejszymi turbulencjami na rynkach finansowych. Lecz już pojawiają się głosy, mówiące o tym, że jeśli sentyment do ryzyka dalej będzie się poprawiał, to może doprowadzić do deprecjacji jena, a japońscy inwestorzy zaczną skupować zagraniczne walory, dla zachowania równowagi w polityce portfelowej – uważa strateg BNP Paribas.

WIG20 po dzisiejszej sesji zamknął się na poziomie 1877,1, rosnąc o 2,85 proc. (jest to najlepsza sesja od 17 lutego, kiedy to indeks wzrósł o 3,59 proc.). Za wzrosty odpowiadać może m.in. zwyżka w cenach miedzi (na giełdzie w Londynie najwyższa cena od 13 listopada 2015), która pozytywnie wpłynęła na notowania KGHMu, który podczas dzisiejszej sesji był najlepszą spółką (+7,35 proc.) w opisywanym indeksie.
Jutro wydarzeniem dnia będą dane z amerykańskiego rynku pracy, które poznamy o godzinie 14:30.

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies