Rynki po południu – dalsze losy dolara w rękach FED- 24finanse


Home » HFT Brokers » Rynki po południu – dalsze losy dolara w rękach FED
Mar
16

Dziś o godzinie 19:00 poznamy decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych oraz, co ważniejsze, poznamy także najnowsze projekcje makroekonomiczne.

Na 98 ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg aż 94 zakłada, że FED nie zmieni dziś stóp procentowych. Jedynie 4 ankietowanych spodziewa się wzrostu kosztu pieniądza o 25 p.b.

Tymczasem rynek, na podstawie kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych, wycenia prawdopodobieństwo podwyżek po dzisiejszym posiedzeniu na jedynie 4 proc. Dopiero w czerwcu prawdopodobieństwo podwyżki przekracza 50 proc. Spoglądając na notowania kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych możemy zobaczyć, że pierwsza pełna podwyżka o 25 p.b. jest wyceniana na październik 2016 roku.

Z kolei nie sama decyzja będzie dziś najistotniejsza, a projekcje makroekonomiczne FOMC (Komitet Otwartego Rynku). Mediana ostatnich założeń FED wskazywała, że na koniec tego roku przedział dla stopy FED będzie wynosić 1,25-1,5 proc. Inwestorzy, na podstawie fed funds futures, jednak niedowierzają Rezerwie Federalnej i zakładają, że na koniec 2016 roku stopy znajdą się w przydziale 0,5-0,75 proc., co oznacza tylko jedną podwyżkę w tym roku.

Tym samym powstaje pytanie, kto ma rację. Czy FED zacznie obniżać swoje oczekiwania, czy też rynek zacznie brać na poważnie zamiary Rezerwy Federalnej odnośnie tempa podwyżek stóp, a być może prawda leży gdzieś pośrodku.
Należy także dodać, że wzrost oczekiwań co do skali podwyżek w USA rozpoczął się w połowie lutego, czyli wtedy, kiedy to zaczęły odbijać ceny ropy, gdyż to one wpływają na oczekiwania inflacyjne, a te z kolei na spodziewane tempo wzrostu kosztu pieniądza za oceanem. Jednakże od tamtego czasu nie obserwujemy wzrostu wartości dolara. Spoglądając na wykres USD Indeks notowanego przez agencję Bloomberg widzimy, że spadł on od początku lutego do dziś do godziny 16:28 o -2,72 proc.

Oprócz wspomnianej decyzji i projekcji z godziny 19:00 już 30 minut później rozpocznie się konferencja prasowa Janet Yellen, która będzie mogła jeszcze lepiej przybliżyć stanowisko FOMC uczestnikom rynku.

Spoglądając na oczekiwaną tygodniową zmienność na podstawie opcji na EURUSD widzimy, że przed grudniową decyzją wynosiła ona 13,5 proc., a dziś wynosi 10,8 proc., co może oznaczać, że inwestorzy spodziewają się mniejszego ruchu ceny niż pod końcem ubiegłego roku. Czy tak będzie? Zobaczymy dziś wieczorem.

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies