Podsumowanie dnia: 4 III- 24finanse


Home » TMS Brokers » Podsumowanie dnia: 4 III
Mar
04

Gwiazdą dzisiejszego dnia było bez wątpienia odczyt danych z amerykańskiego rynku pracy, który dostarczył inwestorom prawdziwej huśtawki nastrojów. Dużo lepszy od oczekiwań przyrost miejsc pracy został nieco przyćmiony spadkiem płacy godzinowej. Skutek: w skali całego dnia dolar generalnie pod kreską, amerykańskie indeksy po huśtawce góra-dół wychodzą z kolei na plus, podobnie finiszowały główne parkiety europejskie.

Główny odczyt NFP wyniósł 242 tys. wobec konsensusu 195 tys. Stopa bezrobocia zgodnie z oczekiwaniami utrzymała się na poziomie 4,9 proc.
Szkopuł tkwi w dynamice wynagrodzeń, która w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła pierwszy raz od roku. W ujęciu rocznym wskaźnik osunął się do 2,2 proc. i jest wyraźnie poniżej grudniowego szczytu (2,7 proc.). Słabsza presja płacowa wybija jastrzębiom z FOMC argument o konieczności szybkiej kontynuacji podwyżek stóp, gdyż ogranicza ryzyko szybkiego wzrostu inflacji do celu.
Na rynku walutowym dzień upłynął pod znakiem siły walut surowcowych. Jest to oczywiście pochodna odbicia cen surowców – rośnie ropa, miedź czy rudy żelaza.
Dolar zyskał dziś tylko wobec walut defensywnych (oprócz euro), ale skala ruchu jest minimalna. Wynik na koniec dnia zaciemnia jednak nieco obraz, gdyż mieliśmy do czynienia z sporą amplitudą wahań (chwile po NFP dolar silnie się umocnił, bo potem oddać większość ruchu).
Podobne zamieszanie widzieliśmy na indeksach. Tu jednak optymizm z ostatnich dni został finalnie podtrzymany i notowania głównych indeksów zamknęły się nad kreską (DAX + 0,74 proc., EuroStoxx + 0,81 proc.), rosną póki co również indeksy amerykańskie – S&P obecnie 0,5 proc. na plusie.
Na polskim parkiecie mieszane nastroje. WIG 20 stracił dziś 0,19 proc. pozostając blisko średnioterminowych maksimów. Najsilniejszą spółką było KGHM ( + 3,63 proc.), indeks w dół ciągnął zaś PGNIG (-5,38 proc.)
Tak jak wspominaliśmy, piątek był dobrym dniem dla surowców. Ropa WTI drożeje 3,6 proc. i atakuje tegoroczne szczyty.
Lekko w górę podniosła się krzywa amerykańskich rentowności – dwulatki rosną o 3 pb, dziesięciolatki o niecałe 6 pb. Skala ruchu nie powala, jednak w odróżnieniu od rynku walutowego ruch jest w „pozytywną” stronę względem oczekiwań co do stanu gospodarki i przyszłych stóp procentowych.
Piątek przyniósł również umocnienie złotego. EUR/PLN wymazał wczorajsze wzrosty i powraca w okolice 4,3200, kurs CHF/PLN zniżkuje o blisko procent i zbliża się w okolice 3,95.

Mikołaj Kszczotek
Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies