Pat ze wskazaniem na USD- 24finanse


Home » TMS Brokers » Pat ze wskazaniem na USD
Mar
15

Rynki finansowe przyjęły tryb wyczekiwania na kluczowe wydarzenia tego tygodnia, co skutkuje płaskim handlem na rynku akcji i korektą ostatniej słabości USD i siły ropy. Bank Japonii utrzymał politykę pieniężną bez zmian, ale nie wyklucza luzowania w przyszłości. Złoty pozostaje silny.

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami i konsensusem rynkowym Bank Japonii nie dokonał większych zmian w polityce pieniężnej. Główna stopa procentowa została utrzymana na -0,1 proc., a cel dla bazy monetarnej wynosi w dalszym ciągu 80 bln JPY. W komunikacie po posiedzeniu gołębio brzmiały obniżenie oceny sytuacji gospodarczej i podkreślenie obaw o spadające oczekiwania inflacyjne. Z drugiej strony z komunikatu zniknął fragment o gotowości do dalszych obniżek stóp procentowych, jeśli będzie to konieczne, co można wiązać z odpowiedzią na krytykę wprowadzenia ujemnych stóp w styczniu. Na późniejszej konferencji prasowej prezes BoJ Kuroda był już bardziej elastyczny w podejściu, nie wykluczając dalszego luzowania zarówno w formie skupu aktywów, jak i obniżki stóp procentowych. BoJ potrzebuje czasu na ocenę wpływu polityki ujemnych stóp procentowych, jednak na razie nie widać, aby inflacja w Japonii miała prędko zbliżyć się do celu 2 proc. (obecnie 0 proc.). Sądzimy, że w tym roku dojdzie do kolejnych cięć stóp procentowych bliżej połowy roku.
USD/JPY pozytywną reakcję na gołębie wzmianki w komunikacie zatrzymał tuż nad 114,00, gdzie kolejny raz na przestrzeni ostatnich trzech tygodni obudziła się silna podaż. Możliwe, że do końca marca jen będzie znajdował popyt ze strony japońskich przedsiębiorstw i inwestorów instytucjonalnych, którzy zamykają rok obrotowy i ściągają kapitał do kraju. Brak niespodzianek ze strony BoJ rozwiewa nadzieje na poziomy bliższe 115, a lekkie pogorszenie sentymentu na rynku akcji również zahamuje wzrosty USD/JPY. Jesteśmy nastawieni pro-wzrostowo do USD/JPY w średnim terminie, licząc finalnie na domknięcie premii, jaka wynika z okresowego osłabienia korelacji USD/JPY z rynkiem akcji (Nikkei225) i stopy procentowej (rentowność 10-letnich obligacji USA). Korelacja dodaje argumentów do oczekiwania odbicia kursu w okolcie 117, jednak techniczne uwarunkowania marca podnoszą ryzyko wcześniejszego zahaczenia o 112.
Tymczasem USD poprawia notowania wobec innych walut, wcześniej cierpiąc najwięcej na poprawie apetytu na ryzyko. W pewnym stopniu niepewność o wynik posiedzenia FOMC tonuje nastroje, gdyż poprawa warunków na rynkach finansowych działa w kierunku większej skłonności Fed do podwyżek. Naszym zdaniem zagrożone głębszą korektą względem USD są NZD, CAD i AUD. W oczekiwaniu na jutrzejszą decyzję FOMC wtorkowy kalendarz skupia uwagę w postaci danych o sprzedaży detalicznej z USA. Po bardzo dobrych danych za styczeń w lutym całkowita sprzedaż ma spaść o 0,2 proc. m/m głównie za sprawą spadku cen benzyny (niższa wartość wolumenu sprzedaży), ale sprzedaż bazowa (z wyłączeniem cen paliw, aut i materiałów budowlanych) powinny utrzymać wzrosty (prog. 0,2 proc.). Indeks NY Empire State może powiedzieć coś więcej o koniunkturze w regionie.
Z Polski otrzymamy dane o inflacji CPI za luty i styczniowe saldo rachunku bieżącego, ale dane mają nikłe szanse ruszyć rynkiem złotego. EUR/PLN w nocy dotknął 4,27, ale obserwowane na rynkach zewnętrznych ostudzenie rajdu ryzyka może chwilowo zastopować umocnienie złotego.
Konrad Białas
Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies