Komentarz PLN: PLN stabilny w oczekiwaniu na EBC- 24finanse


Home » DM BOŚ » Komentarz PLN: PLN stabilny w oczekiwaniu na EBC
Mar
10

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi kontynuację relatywnej stabilizacji na wycenie złotego, chociaż lokalnie widoczne są próby umocnienia wobec EUR oraz CHF.

Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3106 PLN za euro, 3,9290 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9320 PLN w relacji do franka szwajcarskiego oraz 5,5750 PLN względem funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą 2,895% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny handlu na rynku złotego nie przyniosły większych zmian. Inwestorzy czekają na posiedzenie EBC i potencjalny ruch ze strony M. Draghiego. Umocnienie złotego wobec euro wyhamowało blisko 4,3150 PLN wskazując na potencjalne zdyskontowanie założeń co do zwiększenia programu QE oraz dalszego obniżenia stopy depozytowej. Co ciekawe na szerokim rynku ostatnie godziny przyniosły nam lokalne realizacje zysków wskazując, iż część inwestorów obawia się możliwego zawiedzenia rynkowych oczekiwań (np. obniżki stopy bez zwiększenia QE). Niemniej szerokie oczekiwania rynku pozostają raczej optymistyczne, gdyż gracze zakładają, że EBC zainicjuje kolejną porcję stymulacji, która wesprze m.in. wyceny bardziej ryzykownych aktywów. W konsekwencji zyskać mogłyby walut CEE z uwagi na wzrost dyferencjału stóp procentowych. Oczekiwania na EBC wspierają również krajowe obligacje, gdzie wyceny znajdują się na najwyższych poziomach od 2-tygodni.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. RPP rozpocznie pierwszy dzień dwudniowego posiedzenia. Uwaga rynków skupiona będzie oczywiście na posiedzeniu EBC i to od decyzji M. Draghiego (13:45, 14:30) zależeć będzie utrzymanie obecnego, pozytywnego sentymentu na rynku.

Z rynkowego punktu widzenia pary związane z PLN ustabilizowały się blisko niedawnych minimów. W przypadku EUR/PLN odpowiada to oscylowaniu blisko wsparcia na 4,3150 PLN. USD/PLN utrzymuje się powyżej strefy wsparcia na 3,9075 PLN, 3,9250 PLN. Widocznym jest, iż zachowanie PLN w ciągu najbliższych sesji zależeć będzie od wydarzeń z szerokiego rynku, czyli od potencjału decyzji EBC.

Konrad Ryczko

Analityk
Makler Papierów Wartościowych

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies