Komentarz PLN: PLN nieco słabszy, rynek czeka na NFP- 24finanse


Home » DM BOŚ » Komentarz PLN: PLN nieco słabszy, rynek czeka na NFP
Mar
04

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie PLN po wczorajszym lekkim osłabieniu. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3363 PLN za euro, 3,9588 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9919 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,6044 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu podskoczyły powyżej 3,00% (3,02%) w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny handlu na rynku PLN przyniosły lekką korektę wcześniejszego umocnienia krajowej waluty m.in. wobec euro, gdzie kurs EUR/PLN testował 8-tygodniowe minima. Nastroje na szerokim rynku pozostawały jednak dobre, co sugeruje, iż wczorajsze zachowanie PLN można traktować jako realizację zysków z blisko 20groszowego ruchu na EUR/PLN. Zupełnie inaczej prezentowała się sytuacja na innych polskich aktywach, gdzie GPW zanotowała udaną sesję przy podbitych obrotach, a aukcja długu MF spotkała się z dużym popytem. Słabszy złoty przy relatywnie dobrych nastrojach na rynku odbił się na wycenie PLN/HUF (spadek o 0,62%), gdzie węgierski forint zyskuje na bazie oczekiwań co do podwyżki ratingu przez Moody’s. Nie zmienia to jednak szerszego układu wokół PLN/HUF, gdzie złoty powinien pozytywnie wyróżniać się z uwagi na potencjalne różnice w oczekiwanej polityce monetarnej (RPP zapowiedziała utrzymanie stóp, podczas gdy MNB może dalej luzować). W szerszym ujęciu dzisiejsza sesja podporządkowana będzie popołudniowemu odczytowi NFP z gospodarki amerykańskiej.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Inwestorzy czekać będą przede wszystkim na godz. 14:30 kiedy poznamy odczyt NFP za luty. Rynek spodziewa się wskazania na poziomie 190k wobec 151k uprzednio. Dzisiejsze dane będą oczywiście rozpatrywane poprzez pryzmat potencjalnych działań FED w kolejnych kwartałach.

Z rynkowego punktu widzenia na większości zestawień powiązanych z PLN widoczne są próby lekkiego osłabienia krajowej waluty. EUR/PLN znalazł wsparcie w rejonie 4,3180 PLN podczas gdy GBP/PLN wyhamował wzrosty (z uwagi na słabsze dane z UK) w okolicy 5,60 PLN. USD/PLN w dalszym ciągu znajduje się w krótkoterminowym trendzie wzrostowym, jednak widoczne są próby powrotu do okolic 3,93 PLN.

Konrad Ryczko

Analityk
Makler Papierów Wartościowych

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies