Komentarz PLN: Nastroje wspierają PLN, rynek czeka na FED- 24finanse


Home » DM BOŚ » Komentarz PLN: Nastroje wspierają PLN, rynek czeka na FED
Mar
15

Wtorkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi stabilizację kwotowań PLN po wczorajszej kontynuacji krajowej waluty. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2787 PLN za euro, 3,8544 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9018 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4907 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą 2,882% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek nowego tygodnia handlu przyniósł kontynuację umocnienia złotego wobec zagranicznych waluty. Inwestorzy nie reagują na trwający, krajowy pat wokół sprawy TK, pomimo komunikatu ze strony Komisji Weneckiej. Większe znaczenie mają nastroje na szeroki rynku, gdzie popyt na bardziej agresywne aktywa został podtrzymany przez zeszłotygodniowe działania EBC. Część rynku zwraca również uwagę na wymowę ostatniej RRP, gdzie pomimo bardziej gołębiego stanowiska bazowe założenie w dalszym ciągu zakłada utrzymanie stóp w kolejnych miesiącach. To z kolei wspiera wycenę PLN na tle koszyka CEE (gdzie oczekuje się ruchów ze strony Banków Centralnych), co przyniosło podbicie wyceny złotego m.in. wobec węgierskiego forinta. Aktualna dynamika umocnienia złotego jest niewielka ale konsekwentna. Wydaje się jednak, iż wraz ze zbliżaniem się do jutrzejszego zakończenia posiedzenia FED na rynku może pojawić się pewna nerwowość i chęć zamknięcia pozycji. Ostatnie dobre dane z USA wskazują, iż FED może ponownie przyjąć bardziej jastrzębie stanowisko co zmieni prawdopodobieństwo podwyżek stóp w tym roku.

W trakcie dzisiejszej sesji RPP odbędzie 1-dniowe, bezdecyzyjne posiedzenie. Ponadto GUS przedstawi dane dot. inflacji CPI za luty (oczekuje się utrzymania presji deflacyjnej na poziomie -0,7% r/r) oraz raport o inflacji. Ponadto NBP zaprezentuje dane dot. bilansu płatniczego w styczniu, gdzie oczekuje się nadwyżki na poziomie 395 mln EUR w zakresie salda rach. bieżącego.

Z rynkowego punktu widzenia bieżące trendu aprecjacyjne na parach związanych z PLN mogą zostać wyhamowane blisko wsparć. Przynajmniej do czasu jutrzejszego posiedzenia FED, które przyniesie nowy impuls do handlu. Warto ponadto przypomnieć o teoretycznej formacji RGR na notowaniach USD/PLN, co teoretycznie wskazywałoby na potencjalny spadek w kierunku 3,60 PLN. W przypadku CHF/PLN kurs dotarł do okolic wsparcia na 3,90 PLN, podczas gdy EUR/PLN testuje historycznie ważne poziomy w okolicy 4,25-4,2550 PLN.

Konrad Ryczko

Analityk
Makler Papierów Wartościowych

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies