Komentarz PLN: EBC podbił zmienność na PLN, RPP w kalendarzu- 24finanse


Home » DM BOŚ » Komentarz PLN: EBC podbił zmienność na PLN, RPP w kalendarzu
Mar
11

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi stabilizację kwotowań PLN po wczorajszej burzliwej sesji. Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,3260 PLN za euro, 3,8740 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,9314 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,5274 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą 2,88% w przypadku papierów 10-letnich.

Wydarzeniem ostatnich godzin na rynku walutowym była decyzja EBC w zakresie stóp procentowych. M. Draghi spełnił rynkowe oczekiwania obniżając główną stopę do 0,0%, a depozytową do -0,4%. Równocześnie EBC zwiększył program QE do 80 mld EUR z poprzednich 60 mld. Do tego momentu rynek zareagował spadkiem wyceny euro, wzrostami na giełdach oraz ruchem w kierunków bardziej ryzykownych aktywów jak PLN. Problemem okazała się jednak konferencja po posiedzeniu w trakcie której prezes EBC zaprezentował obniżone prognozy makro dla Strefy Euro oraz zasugerował niskie prawdopodobieństwo dalszych obniżek stóp. Przełożyło się to na zwrot na rynkach i obserwowaliśmy drożejące euro oraz szybką realizację zysków na giełdach. Z punktu widzenia złotego kurs EUR/PLN przetestował lokalnie okolice poniżej 4,29 PLN, a by zamknąć dzień bliżej 4,32 PLN. Teoretycznie wczorajsze ruchy ze strony EBC powinny utrzymać popyt na waluty CEE, w tym na PLN, z uwagi na wzrost dyferencjału stóp procentowych. Z drugiej strony jak można było się spodziewać prawdopodobnie wzrosną rynkowe oczekiwania na ruch ze strony RPP. W szerszym ujęciu nastroje wokół PLN pozostają dobre i brak było widocznej realizacji zysków na parach pomimo zamieszania na szerokim rynku.

W trakcie dzisiejszej sesji RPP zakończy marcowe posiedzenie. Oczekuje się, iż Rada pozostawi stopy na niezmienionym poziomie 1,5% w zakresie stopy referencyjnej. Ostatnie wypowiedzi członków RPP wskazują na utrzymanie polityki poprzedniego grona i stabilnych stóp procentowych. Warto jednak zwrócić uwagę na konferencję po posiedzeniu oraz wypowiedzi nowych członków Rady. Prawdopodobnie obniżona została ścieżka inflacyjna w zakresie projekcji NBP co może wygenerować nieco bardziej gołębi komunikat.

Z rynkowego punktu widzenia kurs EUR/PLN oscyluje w zakresie strefy wsparcia na 4,30-4,3150 PLN, co teoretycznie wskazuje na możliwą korektę wzrostową. Spadek wartości USD na szerokim rynku przełożył się na umocnienie PLN do okolic 3,8700 USD/PLN.

Konrad Ryczko

Analityk
Makler Papierów Wartościowych

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies