Ekwiwalent za umorzone udziały bez podatku dochodowego dla spadkobierców- 24finanse


Home » Podatki i opłaty » Ekwiwalent za umorzone udziały bez podatku dochodowego dla spadkobierców
Mar
01

Kiedy dochodzi do śmierci wspólnika, spadkobiercy dziedziczą udziały w spółce. Jeśli zdecydują się na ich sprzedaż, wówczas zapłacą podatek dochodowy. A co będzie, jeśli statut spółki wyklucza możliwość wejścia spadkobierców w miejsce wspólników, co oznacza konieczność spłaty? Zdaniem sądów, tym razem podatku dochodowego nie będzie.

Wspólnicy w umowie spółki mogą zapisać, że w razie śmierci jednego z nich spadkobiercy nie mogą przejąć udziałów. W takiej sytuacji może dojść do umorzenia udziałów należących do zmarłego a spadkobiercy otrzymują gotówkę. I wówczas przed firmą, która przeprowadza taką operację, pojawia się pytanie – czy powinna w takiej sytuacji wejść w obowiązki płatnika i pobrać oraz przelać na konto fiskusa zryczałtowany podatek.
Roszczenie to nie to samo, co realizacja roszczenia
Zdaniem fiskusa – oczywiście że tak. Aczkolwiek uzasadnienie takiego stanowiska jest dość skomplikowane. Bierze się z art. 1 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, według której „podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium RP lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP tytułem dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego”. Z tego wynika, że spadkobiercy mogą wejść w posiadanie rzeczy albo praw majątkowych. I roszczenie w stosunku do spółki, dotyczące wypłaty równowartości przypadających na spadkobierców udziałów, fiskus uznaje za prawo majątkowe.
Czym innym jest prawo majątkowe, a czym innym możliwość skorzystania z tego prawa majątkowego. Czyli – zdaniem fiskusa – prawo do wystąpienia do spółki o wypłatę to prawo majątkowe, a uzyskanie tej wypłaty oznacza już realizację tego prawa, które podlega opodatkowaniu. Tyle że nie podatkiem od spadków i darowizn, ale podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychody z praw majątkowych. A spółka powinna pobrać zaliczkę na podatek dochodowy oraz wystawić PIT 11.
Nie można rozdzielić roszczenia od realizacji
Jednak sprawa trafiła do sądu. I ten uznał, że stanowisko fiskusa jest błędne. W wyroku z 22 stycznia 2016 r. (sygnatura I SA/Łd 1115/15) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi stwierdził, że ekwiwalent za udziały w spółce na mocy wspomnianego już art. 1 ust. 1. pkt. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn podlega podatkowi od spadków, ale nie podatkowi dochodowemu. W uzasadnieniu przytoczony został wyrok NSA (II FSK 1216/13).
NSA uznał, że „nie sposób twierdzić, że w przypadku, gdy do spadku wchodzi określona rzecz, np. własność nieruchomości, to spadkobiercy przysługiwać będzie roszczenie o jej wydanie, jeżeli znajduje się ona we władaniu osoby trzeciej, co oznaczałoby, iż do spadku zaliczyć należy tylko to roszczenie, a w przypadku jego zrealizowania, tj. wydania nieruchomości podlegałaby ona opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychód z praw majątkowych (prawo własności a także roszczenie o wydanie nieruchomości są także prawami majątkowymi)”.
Sąd łódzki stwierdził, że w przypadku uzyskania ekwiwalentu za umorzone udziały realizacja roszczenia, a więc wykonanie prawa majątkowego, jest tylko „technicznym etapem jego istnienia”. Nie stanowi odrębnego aktu obrotu ani czynności prawnej. I że fiskus nadużywa pojęcia praw majątkowych, gdyż w tym przypadku jest ono zarezerwowane dla praw autorskich i pokrewnych, np. patentów czy znaków towarowych. W tym wypadku wejście w posiadanie prawa jest czymś innym niż czerpanie z niego korzyści.
Marek Siudaj, Tax Care

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora





Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies