Tydzień według Gerda Broker – Kluczowe informacje z Niemiec i USA- 24finanse


Home » Gerda Broker » Tydzień według Gerda Broker – Kluczowe informacje z Niemiec i USA
Lut
19

Choć w najbliższych dniach inwestorzy będą mieli okazję zapoznać się z informacjami gospodarczymi dotyczącymi wielu krajów, uwaga będzie koncentrować się na koniunkturze w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Z punktu widzenia działań banków centralnych, spore znaczenie mogą mieć dane o inflacji.

• Obawy o światową gospodarkę

Coraz więcej sygnałów skłania do niepokoju o kondycję globalnej gospodarki. Nadchodzący tydzień przyniesie sporo informacji, przydatnych w ocenie sytuacji. W poniedziałek opublikowane zostaną wstępne wyliczenia wskaźników PMI dla przemysłu dla wiodących państw rozwiniętych za luty. Choć w przypadku żadnego z nich, poza Francją, pozostają one wyraźnie powyżej 50 punktów, sygnalizując poprawę sytuacji, to jednak tendencje nie są zbyt optymistyczne. Dystans dzielący je od tego poziomu zaczyna się zmniejszać. Obawy z tym związane znajdują także swoje potwierdzenie w prognozach analityków. W ubiegłym tygodniu OECD z 1,8 do 1,3 proc. obniżyło swoje przewidywania wobec dynamiki niemieckiej gospodarki na obecny rok, a dla PKB Stanów Zjednoczonych prognoza została zredukowana z 2,5 do 2 proc. Pogorszyły się także perspektywy na 2017 r. We wtorek poznamy ostateczne dane o dynamice niemieckiej gospodarki za czwarty kwartał 2015 r. Prawdopodobnie nie będą one odbiegały od wcześniejszych wyliczeń, mówiących o wzroście o 1,8 proc. Dynamika PKB naszego największego partnera handlowego powoli idzie w górę, ale wciąż nie daje powodów do nadmiernego optymizmu. Końcówka ubiegłego roku była rozczarowująca w przypadku gospodarki amerykańskiej, gdzie wzrost PKB szacowano na 0,7 proc., a obecnie oczekuje się korekty tego wyliczenia do zaledwie 0,5 proc.

Poznamy także sporo informacji wzbogacających ten obraz. W przypadku Niemiec uwagę warto zwrócić na wtorkową publikację wskaźnika instytutu Ifo, który w oparciu o nastroje przedsiębiorców z dużą trafnością sygnalizuje przyszłe tendencje w gospodarce. Jego wartość od dwóch miesięcy idzie w dół i spodziewana jest kontynuacja tego ruchu. Ze Stanów Zjednoczonych napłyną dane dotyczące sytuacji na rynku nieruchomości, kondycji w sferze usług, zamówień na dobra trwałe oraz dynamiki dochodów i wydatków Amerykanów.

• Inflacja da sygnał bankom centralnym

Z punktu widzenia polityki pieniężnej głównych banków centralnych świata, istotne będą dane dotyczące inflacji. W czwartek poda je niemiecki urząd statystyczny, a dzień później jego japoński odpowiednik. Co prawda w przypadku Niemiec spodziewany jest wzrost wskaźnika z 0,2 do 0,4 proc. ale nie powinno to powstrzymać Europejskiego Banku Centralnego przed realizacją zapowiedzianego wzmocnienia działań stymulacyjnych. Także Bank of Japan jest zdeterminowany w pobudzaniu gospodarki i inflacji, szczególnie gdyby ta ostatnia ustąpiła miejsca spadkowi wskaźnika cen konsumpcyjnych. W grudniu wyniósł on zaledwie 0,2 proc.

• Nasz rynek pracy w sezonowej zadyszce

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane dotyczące sytuacji na rynku pracy oraz koniunktury w głównych działach gospodarki. Spodziewany jest sezonowy wzrost stopy bezrobocia w styczniu z 9,8 do 10,3 proc. Nie powinno to jednak stanowić powodu do niepokoju i w kolejnych miesiącach można się spodziewać kontynuacji pozytywnych tendencji, utrzymujących się już od dłuższego czasu. Badania koniunktury, prowadzone w oparciu o ankiety wśród przedsiębiorców, raczej nie nastrajają optymistycznie, ale nie mają one tak silnej zdolności prognostycznej, jak analogiczne badania w Niemczech, czy Stanach Zjednoczonych. W szczególnie kiepskich nastrojach są przedstawiciele branży budowlanej, a ostatnio także handlowcy.

Polski rynek finansowy
Dobre nastroje nadal utrzymują się na warszawskiej giełdzie. Indeks największych spółek w ciągu pierwszych czterech sesji minionego tygodnia poszedł w górę o ponad 4 proc., przy wyraźnie zwiększonych obrotach. Może to sygnalizować powrót zainteresowania naszym rynkiem ze strony inwestorów zagranicznych. Optymizm widoczny był także w przypadku pozostałych indeksów. Zdecydowaną poprawę sytuacji notowano również na rynku długu i walutowym. Rentowność naszych skarbowych obligacji dziesięcioletnich spadła do poziomu poniżej 3 proc. Złoty umacniał się wobec wszystkich trzech głównych walut. Dolar staniał do 3,95 zł, kurs euro spadł do 4,39 zł, a za franka na rynku międzybankowych trzeba było płacić w piątek 3,98 zł.

Roman Przasnyski
Główny Analityk GERDA BROKER

O GERDA BROKER
GERDA BROKER powstała w 2013 roku z inicjatywy twórcy i głównego udziałowca firmy GERDA, której Polacy od 25 lat powierzają bezpieczeństwo swojego życia i mienia. Firma zapewnia klientom indywidualnym oraz instytucjonalnym pełną gamę rozwiązań finansowych – od ubezpieczeń, poprzez finansowanie, po lokowanie nadwyżek finansowych. Niezależność GERDA BROKER pozwala na dobór produktów najbardziej korzystnych dla klienta w każdej z powyższych kategorii, natomiast w obszarze inwestycji – włączając w to obligacje korporacyjne oraz nieruchomości – tylko zdrowych i perspektywicznych aktywów. GERDA BROKER najwyższą jakość obsługi zapewnia dzięki dedykowanym zespołom doradców wyspecjalizowanych w poszczególnych grupach produktów zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami każdego klienta.
Więcej informacji: http://gerdabroker.pl/

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies