Rynki po południu – optymistyczna końcówka tygodnia- 24finanse


Home » HFT Brokers » Rynki po południu – optymistyczna końcówka tygodnia
Lut
26

Optymizm, który pojawił się wczoraj, jest widoczny także i dziś. Indeksy giełdowe rosną, ropa zwyżkuje, a osłabia się jen oraz frank. Wczoraj sytuacja wyglądała bardzo podobnie, jednak dziś zyskuje jeszcze bardziej zdecydowanie amerykański dolar, a traci euro.

Wszystko to za sprawą lepszych od oczekiwań danych makroekonomicznych, które napłynęły dziś ze Stanów Zjednoczonych, co przyspieszyło opisywane tendencje rynkowe. O godzinie 14:30 poznaliśmy m.in. dynamikę zmian annualizowanego odczytu PKB USA za czwarty kwartał 2015 roku w relacji do kwartału poprzedniego. Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 1 proc. wobec oczekiwanej zmiany o 0,4 proc. Co więcej wzrosła inflacja bazowa PCE (i to w relacji kwartalnej oraz miesięcznej) odpowiednio o 1 proc. oraz 0,3 proc. (oczekiwano 1,2 proc. i 0,2 proc.). Dochody i wydatki amerykanów również w styczniu okazały się większe, zwyżkując o 0,5 proc.

Dzięki tym informacjom dolar pozostaje mocny, a jego indeks wzrósł do godziny 16:05 o 0,5 proc. do 97,93 pkt., wyznaczając nowy tygodniowy szczyt. Tym samym para EURUSD spadła do 1,0942, a euro było także pod presją ze względu na gorszy od oczekiwań odczyt inflacji z największej gospodarki eurolandu, czyli Niemiec. W lutym inflacja, a właściwie deflacja, HICP spadła do poziomu -0,2 proc. przy konsensusie 0,0 proc. (jest to najniższy odczyt od października 2015). W rezultacie spadającej inflacji oraz oczekiwań inflacyjnych w strefie euro wzrasta presja na działania Europejskiego Banku Centralnego już w marcu. Zdaniem Goldman Sachs EBC może obciąć stopę depozytową o 10 punktów bazowych, zwiększyć skalę skupu o 10 mld euro (z 60 do 70 mld miesięcznie) oraz wydłużyć w czasie program z końca marca do końca września 2017.

Ze względu na powyższe rośnie także presja na działania SNB, czyli banku centralnego Szwajcarii. Rynek na podstawie krzywej OIS (overnight indexed swap) szacuje, że w terminie miesiąca główna stopa procentowa w Szwajcarii spadnie z poziomu -0,75 proc. do -1 proc.

Przyszły tydzień będzie równie ciekawy jak mijający, jeśli chodzi o inflację. Już w poniedziałek o godzinie 11:00 poznamy odczyt wskaźnika cen za luty dla całej strefy euro. Natomiast już we wtorek o godzinie 04:30 poznamy decyzję Banku Australii w sprawie stóp procentowych. Ankietowani przez Bloomberga ekonomiści jednogłośnie wskazują na to, że główna stopa procentowa nie ulegnie zmianie i nadal będzie wynosić 2 proc.

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies