Rynki po południu – inflacja ze Stanów Zjednoczonych pozytywnie zaskoczyła- 24finanse


Home » HFT Brokers » Rynki po południu – inflacja ze Stanów Zjednoczonych pozytywnie zaskoczyła
Lut
19

Uwaga inwestorów w ostatnim dniu handlu w tym tygodniu skupiła się na wynikach inflacji CPI ze Stanów Zjednoczonych, które obok kondycji rynku pracy są kluczowym czynnikiem branym pod uwagę przez Rezerwę Federalną i tym samym są ważną wskazówką w kontekście przyszłych decyzji ws. poziomu stóp procentowych.

Ostatnie miesiące przyniosły ogromną poprawę sytuacji na rynku pracy, na którym stopa bezrobocia spadła w styczniu do poziomu 4,9% – najniższego od 2007 roku, a podobnie optymistycznie wyglądają pozostałe wskaźniki określające kondycję tego rynku. Zatem głównym problemem z perspektywy Rezerwy Federalnej pozostawał niski poziom inflacji, w dużej mierze determinowany niskimi cenami ropy naftowej na światowych rynkach. Opublikowane o godzinie 14:30 wyniki inflacji CPI w styczniu były pozytywną niespodzianką, która być może będzie początkiem serii lepszych odczytów, których tak bardzo oczekują członkowie komitetu FOMC. Inflacja CPI w ujęciu rocznym wzrosła o 1,4%, natomiast wzrost bazowej inflacji CPI– a więc z wyłączeniem cen energii oraz żywności – wyniósł aż 2,2%. W obydwu przypadkach odczyty były lepsze od konsensusu ekonomistów.

Pozytywne zaskoczenie nadeszło także ze strony wyników inflacji CPI z kanadyjskiej gospodarki, które również prognozy rynkowe. Styczniowa inflacja CPI w ujęciu rocznym wzrosła aż o 2%, podobnie jak jej bazowa wartość. Dolar kanadyjski nie wykorzystał dobrych danych makroekonomicznych do aprecjacji, jako że dzisiejsza sesja przyniosła spadki ceny ropy naftowej. Ucieczka kupujących z tego rynku to efekt wczorajszych danych agencja EIA nt. zmiany zapasów tego surowca w amerykańskich magazynach, które pokazały ich przyrost w stosunku do ubiegłego tygodnia. Niższa cena ropy naftowej momentalnie pogorszyła nastroje inwestorów na parkietach giełdowych, na których kolor czerwony zdominował ostatnie godziny handlu. Niemiecki DAX przed godziną 17:00 tracił ponad 1%, francuski CAC40 około 0,98%, a brytyjski FTSE100 blisko 0,8%. Rekordzistą spadków był rosyjski indeks RTS (-3,57%), którego wyniki są skorelowane z ceną ropy naftowej na światowych rynkach. Inwestorzy na warszawskiej giełdzie także oddali część wzrostów wypracowanych w tym tygodniu – indeks WIG20 w ostatnim dniu tygodnia stracił 0,8%. Notowaniom najbardziej ciążyła spółka LPP, która przedstawiła słabsze od prognoz wyniki finansowe i jej walory straciły dzisiaj prawie 6%.

Przez cały czas wysokim czynnikiem ryzyka dla europejskich aktywów pozostaje „Brexit”, jak popularnie nazywane jest opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Najnowsze sondaże wskazują na przewagę obywateli popierających ideę wyjścia z europejskiej wspólnoty, natomiast przez cały czas toczą się negocjacje na szczycie w Brukseli. Brak informacji o ewentualnym porozumieniu budzi coraz większy niepokój na rynkach, a brytyjski premier okazuje się być wyjątkowo twardym i nieustępliwym negocjatorem. Niepewność dotycząca przyszłości Wielkiej Brytanii w UE może tłumaczyć dzisiejsze zachowanie pary GBPUSD, która po znacznie lepszych od oczekiwań wynikach sprzedaży detalicznej, odnotowała wyraźne osłabienie do dziennych minimów na poziomie 1,4245.

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies