Rynki po południu – indeks dolara najniżej od października- 24finanse


Home » HFT Brokers » Rynki po południu – indeks dolara najniżej od października
Lut
04

Wyprzedaży dolara ciąg dalszy. Indeks amerykańskiej waluty publikowany przez agencję Bloomberg spada dziś do godziny 17:00 o ponad pół procent. Od końca stycznia do dzisiejszego minimum spadek wniósł 3,58 proc. W efekcie indeks dolara dotarł do najniższego poziomu od 23 października 2015 roku.

Za wyprzedaż amerykańskiej waluty jest m.in. odpowiedzialny spadek oczekiwań odnośnie tempa podwyżek stóp procentowych w USA, gdzie inwestorzy nie spodziewają się obecnie ani jednej pełnej podwyżki o 25 punktów bazowych na przestrzeni roku (na podstawie kontraktów FRA dla USD i Liboru dla USD). Jeszcze w grudniu wyceniane były dwie pełne podwyżki, teraz ani jedna. Wydaje się, że na zmianę na rynku stopy procentowej dolar zareagował z opóźnieniem i teraz w krótkim czasie osłabia się, poniekąd realizując scenariusz nakreślony wcześniej przez rynek stopy procentowej.
Euro w relacji do dolara podrożało od początku tygodnia o prawie 4 proc., a kurs EURUSD znalazł się w pewnym momencie powyżej poziomu 1,12, czyli najwyższym od 22 października. Niemniej jednak jeszcze bardziej zyskują waluty surowcowe, które korzystają także ze wzrostu w cenach ropy czy rudy żelaza. Dziś, według zestawienia Bloomberga, najwięcej wobec USD zyskała korona norweska, aż 1,29 proc., następnie o 1,10 proc. podrożał dolar australijski, a dolar kanadyjski umocnił się o 1,02 proc. Tymczasem baryłka ropy typu WTI podrożała o 2,6 proc. do 33,14 USD, a ruda żelaza o niecałe 2 proc. (eksport rudy żelaza stanowi około 30 proc. całego eksportu Australii stąd korelacja pomiędzy tym surowcem a notowaniami AUD).
Na giełdach również panują sielankowe nastroje. Indeksy rosną zarówno w Europie oraz w USA. Euro Stoxx 50 pnie się w górę o 1,14 proc., a amerykański S&P500 o +0,67 proc. do 1925 pkt.
Na pozytywnym sentymencie korzysta także złoty. W relacji do dolara jest on najmocniejszy od 4 stycznia, a kurs USDPLN zanotował dzisiejsze minimum na poziomie 3,93. Za franka należy zapłacić 3,96 złotego, za euro 4,41, a za funta 5,75 złotego (dla brytyjskiej waluty najistotniejszym wydarzeniem sesji była decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych i prognozy makroekonomiczne).
Bank, zgodnie z oczekiwaniami, nie zmienił poziomu stóp procentowych i główna stopa pozostała na poziomie 0,5 proc. Zmienił się natomiast rozkład głosów w MPC. W odróżnieniu do poprzednich miesięcy, wszyscy członkowie opowiedzieli się za utrzymaniem stóp procentowych na obecnym poziomie, przy czym w poprzednich okresach jeden z nich stale opowiadał się za podwyżką. Zrewidowane w dół zostały prognozy dotyczące PKB. Odpowiednio z 2,5 proc. do 2,2 proc. na 2016 rok oraz z 2,6 proc. do 2,3 proc. na 2017 rok.
Jutro czeka nas emocjonujący dzień, a to za sprawą odczytu danych z amerykańskiego rynku pracy (godzina 14:30).

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies