Rynki o poranku – rosnąca niepewność komitetu FOMC- 24finanse


Home » HFT Brokers » Rynki o poranku – rosnąca niepewność komitetu FOMC
Lut
18

Opublikowany wczoraj wieczorem protokół z ostatniego posiedzenia komitetu FOMC, które odbyło się w dniach 26-27 stycznia, potwierdził rosnącą niepewność wśród jego członków. Wielu z nich zwróciło uwagę na wzrost ryzyka dla dalszego wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych,

a szczególnie niepokojąco prezentowały się w ubiegłym miesiącu perspektywy inflacyjne. W tym kontekście bardzo istotne będą jutrzejsze dane o dynamice wzrostu cen konsumenckich w Stanach Zjednoczonych, które zostaną opublikowane o godzinie 14:30. Członkowie FOMC nie pominęli kwestii spowolnienia gospodarczego w Chinach, które także nie pozostaje bez wpływu na wyniki poszczególnych sektorów amerykańskiej gospodarki. Natomiast pozytywnie wypowiadano się na temat kondycji rynku pracy i jej perspektyw na 2016 roku, tym samym potwierdzając, że na ten moment jest to najsilniejszy rynek w gospodarce Stanów Zjednoczonych.

Pierwszą reakcją rynku była wyprzedaż dolara amerykańskiego na szerokim rynku i kupno obligacji rządowych, jednak słabość została dosyć szybko zażegnana, a kupujący powrócili wykorzystując informacje o pozytywnych perspektywach dla rynku pracy. Czwartek rozpoczyna się od symbolicznego wzrostu kursu EURUSD o 0,05% do poziomu 1,1135. W koszyku głównych walut warto odnotować słabość dolara australijskiego, który nie wykorzystał optymistycznych nastrojów panujących na rynku surowcowym i w pierwszej fazie dzisiejszego handlu traci w stosunku do dolara amerykańskiego ponad 0,5%. Jest to efekt słabych danych z australijskiego rynku pracy, na którym bezrobocie wzrosło do poziomu 6%, najwyższego w okresie ostatnich czterech miesięcy.

Niekwestionowanym królem wzrostów w ostatnich dniach pozostaje ropa naftowa, której cena w środę wzrosła o ponad 8% w przypadku baryłki WTI. Potężny napływ kupujących to efekt ostatnich uzgodnień o zamrożeniu obecnego poziomu produkcji przez Rosję oraz niektóre z państw należących do grupy OPEC, a sama idea uzyskała wsparcie także ze strony Iranu. Do wzrostów przyczyniły się także wczorajsze wyniki zmiany zapasów według agencji API, które zostały opublikowane z jednodniowym opóźnieniem przez poniedziałkowe święto w Stanach Zjednoczonych. Niespodziewanie odnotowano uszczuplenie zapasów tego surowca aż o 3,3 mln baryłek ropy naftowej, podczas gdy konsensus ekonomistów spodziewał się wzrostu na poziomie 3 mln. Dzisiaj o godzinie 17:00 poznamy dane agencji EIA, również na temat zmiany zapasów tego surowca w amerykańskich magazynach.

Azjatyccy inwestorzy giełdowi nie mogli być obojętni wobec tak dynamicznego wzrostu ceny ropy naftowej i także ruszyli do zakupów w nastrojach globalnego spadku awersji do ryzyka. Indeks Hang Seng wzrósł o 2,32%, będąc liderem wzrostów całej Azji, natomiast na drugim miejscu znalazł się japoński Nikkei 225, którego stopa zwrotu to 2,28%. Sesja europejska rozpoczyna się w nieco stonowanych nastrojach, gdzie kupujący łapią chwilę oddechu po wczorajszych mocnych zakupach. Niemiecki DAX w pierwszej godzinie handlu traci 0,1%, a w podobnych nastrojach przebiegają notowania na pozostałych głównych europejskich indeksach giełdowych.

Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny to przede wszystkim publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, która została zaplanowana na godzinę 13:30. Inwestorzy z uwagą będą szukać gołębich wskazówek, które mogłyby potwierdzić decyzję o dalszym luzowaniu polityki pieniężnej w strefie euro już w marcu.

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies