Rynki o poranku – czas na dane z USA- 24finanse


Home » HFT Brokers » Rynki o poranku – czas na dane z USA
Lut
19

Obecny tydzień można uznać za najlepszy w tym roku, o ile podczas dzisiejszej sesji nie nastąpi dramatyczny zwrot akcji. Porozumienie Arabii Saudyjskiej z Rosją jest pierwszym krokiem w kierunku stabilizacji sytuacji na tym rynku, a to korzystnie wpływa na nastroje wśród inwestorów, którzy ponownie skierowali się ku bardziej ryzykownym aktywom. Według stanu na godzinę 9:30 indeks S&P500 zyskiwał 3,0% w skali tygodnia, WIG20 4,3%; zaś niemiecki DAX ponad 4,7%.

Na rynku walutowym sytuacja również wraca do pewnej normy, chociaż w tym przypadku inwestorzy są ostrożniejsi i waluty uważane za bezpieczne przystanie nadal są w cenie. Do łask inwestorów powoli wraca dolar amerykański, który w obecnym tygodniu zyskiwał względem niemal wszystkich głównych walut. Ostatnie dane z gospodarki Stanów Zjednoczonych były na tyle solidne, że delikatnie poprawiły sentyment do tej waluty, a dodatkowo nadal nie mamy jasnych sygnałów ze strony Rezerwy Federalnej, że podwyżki stóp procentowych zostały przesunięte na przykład na przyszły rok. W kontekście dolara niezwykle istotna powinna być dzisiejsza sesja, podczas której poznamy dane o inflacji CPI ze Stanów Zjednoczonych. Oczekuje się, że wyniesie ona 1,3% w skali roku, zaś inflacja bazowa 2,1% r/r. W ubiegłym roku FED po raz pierwszy zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych w warunkach, kiedy cel inflacyjny nie znajdował się u celu. Możliwe zatem, że przy okazji kolejnej podwyżki Rezerwa będzie chciała spełnić cel inflacyjny, dlatego im wyższa inflacja, tym lepiej dla dolara. O tej samej porze (14:30) poznamy również dane o inflacji z Kanady.

Jeżeli spojrzymy na szeroki rynek, to jeszcze mocniejszy od dolara jest japoński jen, który zyskuje mimo tego, że cały czas możliwe będą kroki ze strony Banku Japonii w celu dalszego luzowania. To może oznaczać, że rynek testuje cierpliwość BoJ i premiera Abe i czeka na dalsze luzowanie, bądź inwestorzy cały czas z rezerwą podchodzą do ostatniego optymizmu i nadal częściowo zabezpieczają się przed gorszym scenariuszem. Warto jeszcze wspomnieć o funcie brytyjski, ponieważ dziś poznamy dane o sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii (10:30), na poziomie unijnym odbywa się bardzo istotny szczyt w kontekście Brexit. Funt zdecydowanie nie jest faworytem inwestorów w tym roku. Złoty w tym tygodniu wyraźnie odpoczywa po burzliwych czasach. Kurs EURPLN wynosi obecnie 4,39; USDPLN 3,95; CHFPLN 3,98; a GBPPLN 5,65.

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies