Qumak: 50 mln zł gotówki wypracowane w 2015 roku- 24finanse


Home » Wieści z firm » Qumak: 50 mln zł gotówki wypracowane w 2015 roku
Lut
25

Przychody giełdowego integratora technologicznego wyniosły w 4. kwartale 2015 roku 256,6 mln zł, czyli były o ok. 46 proc. wyższe niż w tym samym okresie przed rokiem. Narastająco w ciągu 12 miesięcy spółka wypracowała rekordową sprzedaż na poziomie 780 mln zł. W tym wypadku wzrost wyniósł 34 proc. r/r. Jednocześnie firma wygenerowała ponad 50 mln zł gotówki w całym roku.

Grupa Qumak w 2015 r. roku wypracowała 47 mln zł marży brutto na sprzedaży, niemal 10 mln zł EBIT oraz 8,2 mln zł zysku netto.
– Wyniki za ten okres są obciążone rezerwami związanymi ze zmianą podejścia do księgowania kosztów kontraktów długoterminowych oraz kosztów serwisowych. Ich wysokość wyniosła 9 mln zł na poziomie operacyjnym i 7,2 mln zł netto. Po oczyszczeniu, zyski w zakończonym roku są znacznie wyższe – podkreśla Marek Tiahnybok, dyrektor finansowy i p.o. prezesa Qumak. – Dla nas i dla akcjonariuszy ważny jest cash flow netto, który wyniósł 50,1 mln zł – dodaje Marek Tiahnybok.
Dzięki temu Grupa na koniec 2015 r. posiadała na kontach 67 mln zł w gotówce oraz zredukowała zadłużenie odsetkowe do zera. Zaledwie 9 mln zł pozostałego długu zostało udzielone spółce bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach.
Największą pozycją w strukturze sprzedaży są zaawansowane projekty infrastrukturalne – to niemal 40 proc. przychodów. Wśród nich dominują rozwiązania dla lotnisk.
– Trend ten jest zgodny z realizowaną przez nas strategią. Pracujemy jednocześnie nad wzbogaceniem i dostosowaniem naszej oferty do potrzeb rynkowych. Mamy na uwadze to, że rok 2016 może być wymagającym okresem dla całej branży IT z uwagi na znaczne opóźnienia w rozdysponowaniu środków z perspektywy UE 2014-20.
Obecnie Grupa intensywnie pracuje nad wprowadzeniem na rynek własnych produktów i rozwiązań IT. Jednym z nich jest oferowany już w pierwszych przetargach symulator dla maszynistów.

Informacja o Grupie Qumak
Qumak to największy polski integrator technologiczno-informatyczny. Działa na polskim rynku ITC od trzydziestu lat. Giełdowa firma oferuje rozwiązania informatyczne i infrastrukturalne dla sektora prywatnego i publicznego, m.in.: zaawansowane systemy do zarządzania dużymi organizacjami, inteligentne i przyjazne środowisku obiekty, nowoczesne centra ekspozycyjne, inteligentne systemy transportowe, infrastrukturę lotniskową w portach lotniczych i lądowiska dla śmigłowców. Od połowy 2014 roku Qumak tworzy grupę kapitałową, w skład której wchodzą obecnie trzy spółki zależne – Star ITS, Skylar oraz MAE Multimedia Art & Education.
Spółka oferuje kompleksową obsługę wdrożeń w dwunastu obszarach technologicznych, w ramach których świadczy usługi obejmujące: konsulting i doradztwo, projektowanie i wdrażanie rozwiązań, wsparcie techniczne i serwisowe oraz rozbudowę rozwiązań w miarę zmieniających się potrzeb klienta. Qumak zatrudnia kadrę ekspertów z wielu dziedzin, którzy stale zwiększają swoje kompetencje, by realizowane projekty stały na najwyższym poziomie.
Partnerami firmy są światowi liderzy z branży teleinformatycznej i technologicznej.

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies