Profil Zaufany pozwala założyć własną firmę- 24finanse


Home » TAX CARE » Profil Zaufany pozwala założyć własną firmę
Lut
24

E-podpisy nie tylko pomagają przedsiębiorcy załatwiać internetowo codzienne sprawy związane z prowadzeniem działalności. Umożliwiają one również samo wystartowanie z biznesem. Podłączamy się do sieci, podpisujemy wniosek CEIDG-1 Profilem Zaufany albo podpisem z certyfikatem i otwieramy jednoosobową działalność gospodarczą bez wychodzenia z domu.

W poprzednich publikacjach poświęconych cyklowi o e-administracji przybliżaliśmy przedsiębiorcom możliwości, jakie daje im e-podpis – płatny bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany ważnym kwalifikowanym certyfikatem lub bezpłatny Profil Zaufany. Dzięki nim przedsiębiorca kontaktuje się m.in. z urzędem miasta, z Urzędem Skarbowym, ZUS-em czy kontrahentami i klientami na odległość.

Co więcej jednak, posiadając e-podpis można zostać przedsiębiorcą i to w pełni internetowo, czyli bez konieczności składania wizyty w urzędzie gminy czy jednostce ZUS-u.

Podpis Profilem Zaufanym na stronie CEIDG

Wystarczy podpisać Profilem Zaufanym lub elektronicznym podpisem weryfikowanym certyfikatem wypełniony wniosek CEIDG-1. Aby to zrobić, startujemy ze strony www.firma.gov.pl i koniecznie wybieramy pierwsze z trzech okienek, tj. „Załóż konto”. Ważne, aby nie zasugerować się poleceniem „Wypełnij wniosek przez Internet/Przygotuj wniosek” z trzeciego okienka, bo w ten sposób wypełnimy i wyślemy go przez internet całkowicie anonimowo, co oznacza konieczność fizycznego podpisania go w urzędzie gminy.

Jeszcze raz zatem – wybieramy „Złóż wniosek” i rejestrujemy się, czyli wskazujemy sposób potwierdzania tożsamości użytkownika, tj. któryś z e-podpisów. Klikamy „Dalej” i zostajemy przekierowani do platformy ePUAP. Tam zatwierdzamy operację i podajemy dane z wygenerowanego dla nas maila, a na koniec logujemy się do CEIDG. Można już przejść do wypełnienia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, tj. formularza CEIDG-1 – korzystając z kreatora lub nie.

Na tym etapie z pewnością pomoże instrukcja dostępna na stronie CEIDG – można ją pobrać w formacie pdf, wybierając polecenie „Więcej o formularzu” z trzeciego okienka „Przygotuj wniosek”. W zanadrzu musimy mieć przygotowane takie dane jak PESEL, adresy czy rodzaje planowanej działalności gospodarczej zgodnie z kodami PKD. Wypełniamy, sprawdzamy i podpisujemy Profilem Zaufanym lub elektronicznym podpisem weryfikowanym certyfikatem. Nasz wniosek wpływa jednocześnie do:
 GUS-u w celu nadania lub weryfikacji REGONU,
 urzędu skarbowego w celu nadania czy weryfikacji NIP-u,
 ZUS-u/KRUS-s w celu zgłoszenia płatnika składek (ZFA),
 Krajowego Rejestru Karnego, aby zweryfikować zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Finalizacja rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej trwa niecałe 24h. Na adres mailowy powinno dojść potwierdzenie.

Dodatkowa formalność z ZUS-em również przez internet

Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku. Każdy przedsiębiorca jest płatnikiem własnych składek ZUS-owskich i sam musi się „zgłosić” do tych ubezpieczeń (czy też zgłosić swoich pracowników, zleceniobiorców). Tego zgłoszenia (ZUS ZUA czy ZUS ZZA) nie obejmuje wniosek CEIDG-1. Mimo tego, osobista wizyta osobista w okienku ZUS-u nie jest konieczna. Zgłoszenie to można wysłać pocztą tradycyjną lub elektronicznie, poprzez platformę PUE.

E-podpisem można też zatwierdzać zmiany w CEIDG

Podpisanie wniosku o wpis nowego przedsiębiorcy Profilem Zaufanym czy bezpiecznym elektronicznym podpisem weryfikowanym ważnym kwalifikowanym certyfikatem to nie wszystko. E-podpisu przedsiębiorca użyje również, jeśli będzie aktualizował formularz CEIDG-1, np. z powodu zmiany czy skreślenia wpisu w rejestrze REGON, zmiany adresu zamieszkania, zmiany nazwiska czy zgłoszenia zawieszenia bądź likwidacji działalności.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies