Funt najtańszy od 9 miesięcy- 24finanse


Home » Admiral Markets Polska » Funt najtańszy od 9 miesięcy
Lut
22

Złoty umacnia się do euro i traci do dolara, podążając w ślad za notowaniami EUR/USD. Jednocześnie wyraźnie zyskuje on do brytyjskiego, który jest najtańszy od maja 2015 roku.

W poniedziałek o godzinie 13:15 kurs EUR/PLN testował poziom 4,3610 zł, co jest równoznaczne z tym, że wspólna waluta eksploruje najniższe poziomy od ponad miesiąca. Dolar drożeje o prawie 3 gr i trzeba było za niego zapłacić 3,9528 zł. Notowania CHF/PLN balansują na poziomie 3,9650 zł, pozostając blisko zamknięcia poprzedniego tygodnia. Kurs GBP/USD spada zaś do 5,5740 zł z 5,6338 zł w piątek, testując już dziś 5,5687 zł, poziom nieoglądany od maja ub.r.
Spadek EUR/PLN i wzrost USD/PLN jest prostą odpowiedzią na to, co dzieje się na rynku globalnym, gdzie notowania spadają w kierunku 1,10 z 1,1130 w piątek. Wspólna waluta traci na wartości w oczekiwaniu na marcowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (ECB), który w opinii większości zdecyduje się na dalsze poluzownaie polityki monetarnej w strefie euro. Oczekiwania te dodatkowo zwiększyły się po opublikowanych dziś rano wstępnych odczytach indeksów PMI dla sektora usługowego i dla przemysłu we Francji, Niemczech i całej strefy euro. W tym ostatnim przypadku lutowe dane nie tylko były gorsze niż w styczniu, ale też były poniżej rynkowych prognoz.
Cieniem na notowaniach EUR/USD może też kłaść się niepewność związana z przyszłym referendum ws. pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Pomimo, że na zakończonym w piątek szczycie Unii zawarto porozumienie z Wielką Brytanią to nie ma pewności jak 23 czerwca zagłosują Brytyjczycy. Dziś dodatkowo sentyment do funta i innych brytyjskich aktywów psuje fakt, że wpływowy mer Londynu opowiedział się za BREXIT-em. To ściągnęło notowania GBP/USD do 1,41 z 1,4358 w piątek i są one o krok od przełamania styczniowego dołka na 1,4079.
„Referendalna” przecena funta mocno w dół ściąga też notowania GBP/PLN, za którego trzeba zapłacić poniżej 5,70 zł. Para ta przełamała tym samym strefę wsparcia 5,6353-5,6533 zł i obecnie ma otwartą drogę do 5,42, gdzie znajduje się kolejne ważne wsparcie (dołek z maja ub.r.).
W kolejnych dniach, przy braku krajowych danych makroekonomicznych, sytuacja na rynku złotego wciąż będzie kształtowana głównie przez rynki globalne.
Układ sił na wykresach polskich par sugeruje, że złoty może w kolejnych dniach zyskać na wartości. Żeby tak jednak się stało konieczne jest utrzymanie przynajmniej dobrych nastrojów na rynkach globalnych.
Komentarz przygotował:
Marcin Kiepas
Główny Analityk
Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies