Rynki po południu – w oczekiwaniu na EBC- 24finanse


Home » HFT Brokers » Rynki po południu – w oczekiwaniu na EBC
Wrz
02

Podczas dzisiejszego dnia na rynkach finansowych panowała niższa zmienność, wynikająca zarówno ze skromnej liczby ważnych publikacji w kalendarzu makroekonomicznych, jak i jutrzejszej decyzji w sprawie stóp procentowych oraz następującej później konferencji prasowej Europejskiego Banku Centralnego, na którą z niecierpliwością czekają inwestorzy. Zarządzający polityką pieniężną w strefie euro muszą sobie radzić z kolejnymi negatywnymi czynnikami, które pojawiły się w ostatnim czasie i mają duży wpływ na kondycję gospodarczą państw eurolandu. Chodzi tutaj o rekordowe spadki na rynku surowców, m.in. znaczne spadki cen ropy naftowej, które wywołują presję deflacyjną oraz pogłębiające się spowolnienie gospodarcze w Chinach, które dla wielu państw członkowskich strefy euro stanowią główny kierunek eksportowy. Europejski Bank Centralny stoi zatem w obliczu kolejnych wyzwań, które mogą zmusić Radę Prezesów do podjęcia decyzji o dalszym poluzowaniu polityki monetarnej – może się to odbyć w postaci kolejnej obniżki stóp procentowych lub zwiększeniu skali prowadzonego programu luzowania ilościowego. Decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie opublikowana jutro o godzinie 13:45, natomiast konferencja prasowa prezesa Europejskiego Banku Centralnego rozpocznie się o 14:30.

Dzisiaj poznaliśmy ważne dane z amerykańskiego rynku pracy, które pozwalają ocenić kondycję rynku kluczowego z punktu widzenia Rezerwy Federalnej, w kontekście prowadzonej przez bank polityki pieniężnej. Raport ADP, przedstawiający zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i pozarządowym, był gorszy od konsensusu ekonomistów – zakładał on wynik w wysokości 200 tysięcy, natomiast odczyt opublikowany o godzinie 14:15 wyniósł 190 tysięcy. Zatem dane mogą zostać potraktowane w kategorii rozczarowania, szczególnie przed piątkową publikacją dotyczącą zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, na którą z niecierpliwością wyczekuje rynek. Jak zatem wygląda aktualne prawdopodobieństwo na wrześniową podwyżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, zgodnie z rynkiem kontraktów terminowych na stopę procentową ? Bieżące prawdopodobieństwo wynosi jedynie 34% – jedynie, bo jeszcze na początku sierpnia wartość ta wynosiła aż 56%. Według rynku pierwszy realny termin na podwyżkę to obecnie grudzień.

Na giełdach panują dobre nastroje – strona kupująca przez większość dnia utrzymuje przewagę, jednak skala wzrostów nie jest imponująca. W Europie najbardziej wyróżniającym się indeksem giełdowym jest włoski FTSE MIB, którego dzisiejsza stopa zwrotu to około 1%. Trochę gorzej zachowywał się niemiecki DAX, który zyskał 0,7%. Inwestorzy na warszawskim parkiecie giełdowym mogą zaliczyć dzisiejszą sesje do neutralnych – WIG20 znajduje się bardzo blisko poziomów z początku sesji. Jedną z najsilniej rosnących spółek jest Bogdanka, której kurs akcji przez ostatnie dni zaliczył istny rollercoaster. Zaczęło się od spadków z 50 zł do 33 zł w wyniku informacji o zerwaniu długoterminowej umowy na dostawę węgla z Eneą. Następnie pojawiły się doniesienia o możliwym osiągnięciu porozumienia w sprawie tej umowy, a dodatkowo spółka przedłużyła inną umowę z PGNiG. To spowodowało typowy rajd na akcjach Bogdanki, które w przeciągu tygodnia wzrosły o 50% – z 33 zł do 50 zł – a takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko wśród spółek zaliczanych do grona blue chipów.

Na rynku walutowym pod presją znalazły się notowania euro, które jest wyprzedawane przed jutrzejszą konferencją Europejskiego Banku Centralnego oraz decyzją w sprawie stóp procentowych. Indeks tej waluty stracił ponad 0,5%, a największa słabość była zauważalna w stosunku do dolara amerykańskiego – para EURUSD straciła blisko 0,7%, mimo słabszych danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych.

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies