Złoty nieznacznie mocniejszy przed EBC- 24finanse


Home » DM BOŚ » Złoty nieznacznie mocniejszy przed EBC
Sty
22

Czwartkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi stabilizację kwotowań wobec franka szwajcarskiego oraz lekkie umocnienie względem euro oraz dolara amerykańskiego. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2932 PLN za euro, 3,7064 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 4,3075 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,294% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło lekkie umocnienie polskiej waluty wobec EUR i USD oraz lekkie spadki względem CHF. Również na kwotowaniach złotego obserwujemy pozycjonowanie się inwestorów pod dzisiejsze posiedzenie EBC, na którym powinna zapaść długo wyczekiwana decyzja o uruchomieniu programu skupu aktywów w Strefie Euro. Inwestorzy nie są jednak zgodni co do oczekiwań dot. jego sumy bilansowej – wcześniej mówiło się, iż będzie wynosił 500-600 mld EUR, następnie prognozy te zostały podniesione. Ostatnie depesze mówią o prawdopodobnym skupie 50 mld miesięcznie. Wielkość programu i jego egzekwowanie będą tutaj kluczowe, gdyż rynek „gra” pod decyzję EBC już od jakiegoś czasu, a zawiedzenie oczekiwań może przynieść skokową realizację zysków. Krótkoterminowo będziemy świadkami podbicia zmienności i możliwego osłabienia euro, również na parze EUR/PLN, oraz prawdopodobnego podbicia kwotowań CHF/PLN, w wyniku spadków na EUR/CHF. W dłuższej perspektywie warto jednak pamiętać, iż uruchomienie QE w Strefie Euro może być korzystne dla PLN oraz pozostałych polskich aktywów w wyniku obniżenia awersji do ryzyka. W kraju natomiast po lepszych danych dot. produkcji przemysłowej oraz wypowiedziach decydentów z RPP oczekiwania na szybkie obniżki stóp procentowych zostały ograniczone, powodując lekkie spadki na wycenie długu oraz stanowiąc czynnik wsparcia dla PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji otrzymamy zapiski z ostatniego posiedzenia RPP oraz będziemy świadkami aukcji długu, gdzie MF zaproponuje obligacje o wartości 5-7 mld PLN. Kluczową kwestią będzie jednak wspominane wyżej posiedzenie EBC o 13:45 oraz konferencja po posiedzeniu o 14:30.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy lekkie umocnienie PLN wobec euro, co należy powiązać z oczekiwaniami wobec EBC. Równocześnie analogiczny ruch widoczny jest na parze związanej z USD, co sugeruje, iż część rynku zakłada możliwy spadek awersji do ryzyka. CHF/PLN pozostaje stabilny w okolic 4,30 PLN.

Konrad Ryczko

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies