Czy EUR wraz z AUD osiągną nowe minimum w przeciwieństwie do USD nawet przed posiedzeniem EBC?- 24finanse


Home » Saxo Bank » Czy EUR wraz z AUD osiągną nowe minimum w przeciwieństwie do USD nawet przed posiedzeniem EBC?
Gru
03

W Australii nastąpiła ponowna nagłą wyprzedaż z powodu niekorzystnego raportu dotyczącego PKB, który był źródłem rozczarowania wykazując wzrost na poziomie zaledwie +0,3% kwartał do kwartału w porównaniu do oczekiwanego poziomu +0,7%. Z tego powodu kurs AUDUSD spadł poniżej 0,8400 po raz pierwszy od lata 2010 roku, kiedy kurs AUDUSD osiągnął minimum dla tego roku leżące tuż powyżej 0,8050 i nie spadł poniżej tej wartości od momentu wystąpienia globalnego kryzysu finansowego, ale jeżeli USD pozostanie teraz silny, kurs podąży do tego kluczowego poziomu wsparcia i przekroczy go osiągając w przyszłym roku wartości pomiędzy 0,7-0,8. Australijskie 2-letnie stopy swapowe spadły do poziomu około 2,67%, zaledwie kilka punktów bazowych powyżej minimum z ubiegłego roku, co stanowi najniższe stopy epoki nowożytnej.

Korona szwedzka jest słabsza z powodu niepewności politycznej w odniesieniu do nowego budżetu i obecnego słabego rządu mniejszościowego. Propozycja nowego budżetu nie ma wystarczającego poparcia, aby można było ją realizować i premier Loefven stwierdził, że zrezygnuje, jeżeli nowa propozycja nie zostanie zaakceptowana. Istnieje ryzyko, że Szwedzcy Demokracji będący zwolennikami polityki antyimigracyjnej zagłosują za budżetem opozycji, pozostawiając rząd z budżetem, którego nie popiera.

Głosowanie zaplanowano na dzisiejsze popołudnie, ale obserwatorzy uważają, że bardziej prawdopodobne jest, iż Loefven poprosi o odroczenie głosowania i podejmie próbę uzyskania poparcia dla swojej początkowej propozycji budżetu. W każdym przypadku, im dłuższy będzie okres niepewności, tym większe prawdopodobieństwo wpływu tej sytuacji na kurs SEK, co w najgorszym przypadku (dla SEK) wiąże się z ryzykiem, że w przypadku, gdy Loefven nie znajdzie poparcia dla swojego budżetu, zrezygnuje i ogłosi nowe wybory. (Wybory będą musiały odbyć się w ciągu trzech miesięcy, ale najwcześniej 29 grudnia.)

Po kilku tygodniach przemieszczania się w wąskiej strefie trendu bocznego, kurs EURSEK wzrósł powyżej 9,30 z powodu politycznej niepewności dotyczącej nowego budżetu oraz w obliczu ryzyka nowej rundy wyborów w Szwecji na początku przyszłego roku. Im dłużej trwa niepewność, tym wyższe w tym momencie ryzyko dla SEK, szczególnie w przypadku, gdy maksimum na poziomie 9,30 nie zostanie osiągnięte w ciągu nadchodzących dni.

Dlaczego USD jest silny?

Do tej pory w tym tygodniu nie widzieliśmy danych napływających z USA, które w sposób szczególny uzasadniałyby tę sytuację, ale widzimy w pewien sposób popierające ją wiadomości z ważniejszego źródła: od urzędników Fed. Ostatnie wypowiedzi osób takich jak wiceprzewodniczący Fed Dudley i członek Rady Gubernatorów Fischer były raczej optymistyczne i stonowane w odniesieniu wpływu niskich cen ropy naftowej. To dało bardzo potrzebny zastrzyk nowej energii w odniesieniu do USD pochodzący z ważnego źródła: przewidywane zaostrzenie polityki pieniężnej Fed, które uległo ponownemu złagodzeniu w okresie ostatnich kilku posiedzeń, ponieważ wystąpienia w imieniu Fed doprowadziły co najmniej do zmiany kierunku tych przewidywań (przewiduje się, że ceny kontraktów terminowych Fed Funds na grudzień 2015 ulegną zaostrzeniu o 8-9 punktów bazowych w porównaniu do najniższych poziomów przewidywanych w poniedziałek po ogłoszeniu słabego indeksu ISM w sektorze produkcyjnym [ISM Manufacturing]).

Spojrzenie w przyszłość

Oczywiście, aby silny trend USD wytworzył odcinki, musimy dzisiaj zobaczyć solidny raport ISM w sektorze nieprodukcyjnym, a w piątek przyzwoity lub dobry Raport z rynku pracy w USA. Tymczasem w tym tygodniu istotne ryzyko wiąże się również z wystąpieniem prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi na jutrzejszym posiedzeniu EBC.

Praktycznie nie oczekuje się, że Draghi jutro zapowie znaczące poluzowanie polityki pieniężnej w odniesieniu do obligacji skarbowych [full blown sovereign bond quantitative easing], jest to więc najłagodniejsza niespodzianka, której stopień łagodności zależy od stopnia, w jakim Draghi będzie sugerował, że EBC zdecydowanie przygotowuje podstawy, aby ogłosić tego typu program na posiedzeniu w styczniu lub w marcu (należy pamiętać o długiej 7-tygodniowej przerwie pomiędzy posiedzeniem odbywającym się w tym tygodniu i kolejnym posiedzeniem EBC w związku z nowym harmonogramem posiedzeń). Najmniej ugodową wersją jest ogłoszenie ogólnikowej obietnicy o „jednomyślności” EBC, że coś należy zrobić, jeżeli bieżący program zakończy się niepowodzeniem.

Należy zwrócić uwagę na dzisiejsze posiedzenie Banku Kanady – nie oczekuje się żadnych wydarzeń, ponieważ Stephen Poloz nie jest szczególnie aktywnym gubernatorem w zakresie ogłaszania dramatycznych wytycznych dotyczących przyszłej polityki banku, ale CAD może być wrażliwy na jakiekolwiek negatywne korekty retoryczne biorąc pod uwagę ostatni nagły spadek cen ropy naftowej.

Najważniejsze dane ekonomiczne
• Australia, wskaźnik wyników sektora usługowego [AiG Performance of Services index] za listopad na poziomie 43,8 w porównaniu z 43,6 w październiku.
• Australia, PKB w III kwartale na poziomie +0,3% w porównaniu z poprzednim kwartałem i +2,7% rok do roku w porównaniu z oczekiwanym poziomem wynoszącym odpowiednio +0,7/+3,1% i w porównaniu z +2,7% rok do roku (po korekcie w dół z 3,1%) w II kwartale.
• Chiny, wskaźnik PMI dla sektora nieprodukcyjnego za listopad [Non-manufacturing PMI] na poziomie 53,9 w porównaniu z 53,8 w październiku.
• Japonia, wskaźnik Markit PMI dla sektora usług w Japonii za listopad [Markit Japan Services PMI] na poziomie 50,6 w porównaniu z 48,7 w październiku.
• Chiny, wskaźnik HSBC PMI dla sektora usług za listopad [HSBC Services PMI] na poziomie 53,0 w porównaniu z 52,9 w październiku.
• Szwajcaria, PKB w III kwartale na poziomie +0,6% w porównaniu z poprzednim kwartałem i +1,9% rok do roku w porównaniu z oczekiwanym poziomem wynoszącym odpowiednio +0,3%/+1,4% i w porównaniu z +1,6% rok do roku w II kwartale.

Kalendarz nadchodzących najważniejszych wydarzeń ekonomicznych (wszystkie godziny podane w czasie GMT)
• Hiszpania, wskaźnik PMI dla sektora usług w Hiszpanii za listopad (0815)
• Włochy, wskaźniki Markit/ADACI PMI dla sektora usług za listopad (0845)
• Francja, ostateczny wskaźnik Markit PMI dla sektora usług za listopad (0850)
• Niemcy, ostateczny wskaźnik PMI dla sektora usług za listopad (0855)
• Strefa Euro, ostateczny wskaźnik PMI dla sektora usług za listopad (0900)
• Wystąpienie prezesa centralnego banku Szwecji [Riksbank], Janssona (0900)
• Wielka Brytania, wskaźniki Markit/CPIS PMI dla sektora usług za listopad (0930)
• Strefa Euro, dane o sprzedaży detalicznej za październik (1000)
• USA, zmiana zatrudnienia wg ADP [ADP Employment Change] za listopad (1315)
• USA, ostateczny wskaźnik Markit PMI dla sektora usług za listopad (1445)
• Kanada, decyzja w sprawie stóp procentowych Banku Kanady oraz komunikat dotyczący polityki (1500)
• USA, wskaźnik ISM dla sektora nieprodukcyjnego (1500)
• USA, wystąpienie prezesa Fed, Plossera (1730)
• USA, Beżowa Księga FED (1900)
• Nowa Zelandia, indeks cen domów [QV House Prices] za listopad (2300)
• Australia, dane o sprzedaży detalicznej za październik (0030)
• Australia, bilans handlowy za październik (0030)
• Japonia, wystąpienie prezesa Banku Japonii, Sato (0500)

John J Hardy, Saxo Bank

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies