Zapowiedź wydarzeń tygodnia – uwaga na Chiny i inflację- 24finanse


Home » Gerda Broker » Zapowiedź wydarzeń tygodnia – uwaga na Chiny i inflację
Maj
09

Gospodarka: Informacje – Wydarzenia – Opinie

Na rynki wciąż będą wpływać głównie zapowiedzi dotyczące polityki pieniężnej głównych banków centralnych świata, a szczególnie Europejskiego Banku Centralnego, które poznaliśmy w minionym tygodniu. Nie zabraknie jednak nowych istotnych impulsów. Nastroje w najbliższych dniach mogą zdominować informacje z Chin – już w sobotę poznamy dane o nowych kredytach. Oczekuje się spadku ich wartości. Od dłuższego czasu świat obawia się chińskiej bańki kredytowej i kłopotów z wypłacalnością firm i samorządów. We wtorek opublikowane zostaną informacje o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i inwestycjach w aglomeracjach. Inwestorzy będą szukać w nich sygnałów wskazujących na kondycję gospodarki. Niedawne dane dotyczące handlu zagranicznego oraz wskaźników aktywności przemysłu i usług nie były rewelacyjne, ale osłabiły obawy przed nasileniem niekorzystnych tendencji.

W środku tygodnia uwaga rynków będzie się koncentrować na doniesieniach o inflacji, istotnych z punktu widzenia polityki pieniężnej. Z niskiej inflacji szczególnie niezadowolony jest Europejski Bank Centralny. Jeśli okaże się, że tempo wzrostu cen było w kwietniu niższe niż się oczekuje, inwestorzy nabiorą przekonania, że w czerwcu EBC zdecyduje się na zastosowanie nadzwyczajnych działań mających pobudzić gospodarkę (zgodnie z zapowiedzią z poprzedniego tygodnia). Analitycy liczą, że w Niemczech inflacja zwiększy się w kwietniu do 1,1 proc., z 0,9 proc. zanotowanych w marcu. Ważniejsze będą czwartkowe dane dotyczące całej strefy euro, gdzie w marcu ceny wzrosły o zaledwie 0,5 proc. W czwartek poznamy również informacje o inflacji w Stanach Zjednoczonych. Dadzą one wskazówki, jak długo Fed utrzymywać będzie stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie.

W środę poznamy też dane o inflacji w Polsce. Analitycy spodziewają się, że ceny konsumpcyjne w kwietniu wzrosły o zaledwie 0,6 proc., po wynoszącej 0,7 proc. zwyżce w marcu. Byłby to poziom najniższy od maja ubiegłego roku. Niska inflacja, przy jednocześnie poprawiającej się kondycji gospodarki, nie martwi aż tak bardzo Rady Polityki Pieniężnej i jest czynnikiem opóźniającym ewentualne podwyżki stóp procentowych. Sprzyja też konsumentom, zachęcając do zakupów i powodując, że dochody tracą niewiele ze swej realnej wartości. Niskie stopy i odsetki z lokat wciąż skłaniają do poszukiwania bardziej atrakcyjnych sposobów oszczędzania i inwestowania.

W czwartek opublikowane zostaną dane o tempie wzrostu większości europejskich gospodarek. Można się spodziewać utrzymania dotychczasowych tendencji, czyli słabości gospodarki francuskiej, dobrej sytuacji w Niemczech oraz niewielkiej poprawy w całej strefie euro. Oczekuje się, że w pierwszym kwartale roku nasza gospodarka przyspieszyła z 2,7 do 3,1 proc. Byłby to bardzo dobry wynik, stawiający Polskę w światowej czołówce i dający dobre perspektywy na przyszłość.

 

 

Giełdy

Początek maja nie jest zbyt pomyślny dla posiadaczy akcji. Indeksy największych spółek w minionym tygodniu straciły po około 1 proc., a więc niewiele. Znacznie gorzej było w przypadku małych i średnich firm, których indeksy poszły w dół po 3-4 proc. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że w 2013 r. to właśnie te ostatnie wzrosły po ponad 30 proc., a akcje sporej liczby spółek dały zarobić od kilkudziesięciu do ponad 100 proc. Słabość warszawskiej giełdy może jeszcze trochę potrwać, ale nabierająca dynamiki gospodarka daje szansę na wzrost indeksów w dłuższym terminie.

Waluty

W odróżnieniu od giełdy, nasza waluta radzi sobie bardzo dobrze i nic nie wskazuje, by ta tendencja miała się zmienić. Jedynie w przypadku dolara możliwe jest niewielkie osłabienie, wynikające z sytuacji na światowych rynkach. Amerykańska waluta może więc nieznacznie zdrożeć, po tym jak jej kurs dotarł w okolice 3 zł. W minionym tygodniu euro staniało na rynku międzybankowym z 4,2 do 4,17 zł. O nieco ponad 3 grosze potaniał frank szwajcarski. W piątek wyceniano go na niecałe 3,43 zł.

Surowce

Niewielkie zmiany zachodziły na rynku surowcowym. W pierwszej połowie tygodnia ceny ropy spadły do około 107 dolarów za baryłkę, jednak w drugiej szły w górę, co prawdopodobnie oznacza chwilowy koniec przeceny. Nie należy jednak spodziewać się zdecydowanego wzrostu notowań. W lekkiej tendencji wzrostowej pozostają notowania miedzi. Ceny złota stabilizują się na niskim poziomie w okolicy 1300 dolarów za uncję. W piątek było to 1290 dolarów. Ceny zbóż nadal pozostają na wysokich poziomach, ale tendencja wzrostowa została zahamowana.

Finanse osobiste – Inwestycje

Stopy procentowe nadal bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa nadal wynosi więc 2,5 proc. i jest najniższa w historii. Rada deklaruje, że taki stan powinien utrzymać się przynajmniej do końca trzeciego kwartału. Zmiana tego terminu może nastąpić w lipcu, gdy NBP opublikuje projekcję inflacji. Większość analityków spodziewa się pierwszej podwyżki stóp w pierwszym kwartale 2015 r.

Firmy chcą inwestować, będą szukać pieniędzy

Z badań przeprowadzonych przez GE Capital i Bank BPH wynika, że małe i średnie firmy planują w ciągu najbliższych 12 miesięcy zwiększyć wydatki na inwestycje aż o jedną trzecią. Jednocześnie 17 proc. przedsiębiorców jako główną barierę rozwoju wymienia problem z dostępem do kapitału. Banki wciąż nieufnie podchodzą do małych przedsiębiorstw, a niepewna sytuacja na giełdzie nie sprzyja pozyskiwaniu środków z rynku kapitałowego. Rośnie za to dynamicznie popularność obligacji korporacyjnych.

Kredyty hipoteczne wciąż popularne

Z badań ankietowych wśród bankowców, przeprowadzonych przez NBP wynika, że mimo zaostrzenia kryteriów udzielania kredytów hipotecznych, wciąż przybywa chętnych do ich zaciągania. Banki nie wykluczają złagodzenia kryteriów ich przyznawania w najbliższych miesiącach.

GERDA BROKER

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies