Siła trendu wśród surowców słabnie mimo wsparcia czynników geopolitycznych- 24finanse


Home » Saxo Bank » Siła trendu wśród surowców słabnie mimo wsparcia czynników geopolitycznych
Mar
05

W poniedziałek rosnące obawy, że kryzys na Ukrainie przerodzi się w konflikt zbrojny w regionie Morza Czarnego, silnie podbiły notowania surowców. Ich ceny poszły w przeciwną stronę, niż w przypadku taniejących akcji – wzrosło ryzyko zakłóceń w dostawach. Natomiast złoto kupowano jako polisę ubezpieczeniową. Chociaż bezpośrednie zagrożenie konfliktem zbrojnym na Ukrainie zmalało, w dającej się przewidzieć przyszłości wojna słów prawdopodobnie będzie trwała dalej. Czynnik ten nie wystarczył jako wsparcie dla dalszej zwyżki, a w rezultacie nadal słabnie siła trendu w ujęciu krótkoterminowym, jak to obserwowaliśmy w ciągu ostatniego tygodnia.

W sektorze metali notowania miedzi wykazują negatywny impet ze względu na niedawne pogorszenie się danych gospodarczych napływających z Chin; natomiast w przypadku wskaźnika XAU/XPT platyna osiąga lepsze wyniki, co jest spowodowane obawami o wyczerpywanie się zapasów w nękanej strajkami Republice Południowej Afryki. Dzięki temu kurs tego metalu wciąż ma wsparcie. Natomiast możliwość nałożenia sankcji na Rosję spowodowała techniczne ożywienie notowań palladu, a trend spadkowy z lutego został przełamany.
Zarówno w przypadku złota, jak i srebra siła trendu w ostatnich kilku dniach maleje, pomimo krótkotrwałego wzrostu cen w poniedziałek. Złoto osiąga lepsze wyniki, a wskaźnik XAU/XAG przybrał wartość dodatnią, gdyż na żółty metal przypadła ostatnio większa część popytu ze strony funduszy hedgingowych oraz kupców szukających bezpiecznej przystani. Bardzo gwałtowny wzrost przewagi netto długich pozycji zajmowanych przez fundusze hedgingowe, obserwowany w ciągu ostatnich kilku tygodni, w chwili obecnej stanowi największe ryzyko dla rynku złota, gdyż nawet umiarkowany spadek notowań z obecnych poziomów może spowodować, że wiele niedawno zajętych pozycji zacznie przynosić straty.
Sektor energetyczny zaczyna spowalniać, gdyż w Stanach Zjednoczonych stopniowo ustępują przeraźliwe mrozy, nadchodzi wiosna, a pogoda się poprawia. Niezwykle mroźna zima z ostatnich kilku miesięcy była jednym z głównych czynników napędzających notowania, a ponieważ zacznie maleć popyt ze strony rafinerii, wzrośnie dostępność ropy naftowej. Ropa WTI nadal ma stosunkowo lepsze wsparcie niż w przypadku odmiany Brent, gdyż nadal maleją zapasy w Cushing, centrum dostaw dla kontraktów terminowych na WTI. Przewiduje się, że dzisiejszy cotygodniowy raport wykaże kolejny spadek zapasów w Cushing, przez co dyskonto ropy WTI do Brent skurczyło się do zaledwie 5,5 USD na baryłkę – jest to najniższy poziom od października ubiegłego roku. Ceny gazu ziemnego, którego notowania w ciągu ostatniego miesiąca charakteryzowały się zaskakującą zmiennością, zaczynają się stabilizować, a siła trendu przybrała wartość ujemną po raz pierwszy od dwóch miesięcy.

Ole Hansen, Saxo Bank

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies