Stabilizacja przed decyzją Cypru- 24finanse


Home » TMS Brokers » Stabilizacja przed decyzją Cypru
Mar
19

Sesja azjatycka przyniosła lekka poprawę nastojów. Nikkei i Hang Seng notowania zakończyły nad kreską, euro od rana powoli odrabia straty, a wyprzedaż na rynku długu peryferyjnych krajów strefy euro wyhamowała. Kurs EUR/USD wzrasta do 1,2960. Złoty lekko umacnia się. Kurs EUR/PLN zniżkuje do 4,1470, a USD/PLN do 3,20.
Dziś podobnie jak wczoraj decydujący wpływ na rynkowe nastroje będzie miała sytuacja na Cyprze. O godzinie 16:00 parlament głosował będzie nad warunkami pomocy, w tym nad nałożeniem opłaty na depozytariuszy. Cały czas toczą się rozmowy na temat zmniejszenia opłaty dla najmniejszy depozytariuszy, przy jednoczesnym podniesieniu dla największych. Uważamy, że przegłosowanie propozycji UE i MFW zostało już wczoraj zdyskontowane w cenach, dlatego też nie oczekujemy silnej reakcji na taką decyzję. Gdyby natomiast parlament odrzucił warunki pomocy spodziewamy się znacznego wzrostu awersji do ryzyka i wyprzedaży ryzykownych aktywów. O 13:30 poznamy liczbę pozwoleń oraz rozpoczętych budów domów w lutym w USA. Wczoraj negatywnym zaskoczeniem okazał się odczyt indeksu nastrojów w branży nieruchomości – NAHB, co może zwiastować gorsze dane i dziś. Niedorównanie konsensusowi rynkowemu nie zmienia jednak faktu, że sytuacja w sektorze nieruchomości Stanów Zjednoczonych systematycznie poprawia się.
Niemcy: ZEW zapowiedzią przed PMI i Ifo
O godzinie 11:00 poznamy indeks ZEW, obrazujący nastroje wśród niemieckich inwestorów i analityków. Tradycyjnie ZEW stanowił będzie jedynie przedsmak przed ważniejszymi danymi: Ifo (publikacja w piątek) oraz wstępnymi PMI (czwartek). Niemiecka gospodarka w przeciwieństwie do całego Eurolandu radzi sobie całkiem nieźle, dlatego też wartość indeksu oczekiwań powinna utrzymać się w okolicach obecnego poziomu (48,2 pkt.), najwyższego od ponad dwóch lat, podtrzymując tym samym poprawę nastrojów oraz wspierając nieco notowania wspólnej waluty.
Polska: Kolejny spadek produkcji
O godzinie 14:00 GUS opublikuje dane na temat produkcji przemysłowej. Oczekujemy, że w lutym produkcja zmniejszyła się o 3,8 proc. w ujęciu rocznym (konsensus ankiety Bloomberga: -1,6 proc. r/r). Ostatnie tygodnie dobitnie pokazały, że dane z Polski nie są w stanie wpłynąć na trend w notowaniach par złotowych. Nawet nieoczekiwana obniżka stóp procentowych o 50 pb oraz zaskakująca wypowiedź Marka Belki o utrzymującej się przestrzeni do dalszych cięć stóp wywoływały jedynie reakcję „intra-day”. Podobnie może być i dziś – ewentualne dane gorsze od konsensusu krótkoterminowo osłabią złotego.
Sporządził:
Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies