Kilka tysięcy oszczędności dzięki odpowiedniemu rachunkowi firmowemu- 24finanse


Home » Bankowość » Kilka tysięcy oszczędności dzięki odpowiedniemu rachunkowi firmowemu
Lut
13

Optymalizacja kosztów prowadzenia rachunku firmowego może pozwolić zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Dlatego warto poświęcić tej sprawie sporo uwagi i przeprowadzić wnikliwą analizę tego, z jakich rozwiązań bankowych korzysta nasza firma.

Wybór banku, któremu powierzymy prowadzenie naszego rachunku firmowego to poważna decyzja. Warto zatem poprzedzić ją wnikliwą analizą potrzeb. Powinna ona uwzględniać zarówno te elementy oferty, z których korzystamy obecnie jak i te zaplanowane na przyszłość.

Spory odsetek banków oferuje rachunki prowadzone bezpłatnie, nie pobiera też opłat za realizację zwykłych przelewów krajowych, o ile zlecane są one za pośrednictwem internetu. Natomiast inne elementy oferty wiążą się często z kosztami, a między poszczególnymi pakietami występują spore różnice. Warto zastanowić się np. czy jako właściciel firmy potrzebujesz karty do bankomatu, by móc wypłacać pieniądze i dokonywać płatności w sklepach. Wiele firm mikro nie korzysta z tej usługi. Jednak niektóre firmy potrzebują ich więcej, dla swoich pracowników. W tym drugim przypadku warto zwrócić uwagę nie tylko na koszt miesięcznej opłaty za kartę, ale także koszt wypłaty z bankomatów własnych danego banku oraz pozostałych. Kolejnym elementem jest możliwość zlecania przelewów natychmiastowych i ich cena.  Z każdym miesiącem ten rodzaj płatności zyskuje na popularności i kontrahenci mogą oczekiwać, że w określonej sytuacji pieniądze na ich koncie znajdą się natychmiast, a za to banki pobierają już kilka lub kilkadziesiąt złotych prowizji.

W przypadku firm mikro o podstawowych potrzebach czysto rozliczeniowych usunięcie pozycji „usługi bankowe” z wykazu kosztów jest jak najbardziej możliwe. Ale jeśli przedsiębiorstwo wykorzystuje bardziej zaawansowane rozwiązania musi liczyć się z kosztami, których wysokość w dużej części zależy od rodzaju pakietu i oferującego go banku. Według styczniowego rankingu bankier.pl różnice w kosztach korzystania z konta firmowego przy określonych założeniach wynoszą ponad 400 zł miesięcznie.

Duży wpływ na koszty związane z obsługą bankową może mieć też międzynarodowy wymiar działalności. Chodzi tu nie tylko o cenę przelewu zagranicznego, ale także koszty związane z wymianą walut. Niektóre banki oferują małym przedsiębiorcom nowoczesne rozwiązania pozwalające negocjować i wymieniać waluty po korzystnym kursie. Jeśli zatem firma robi interesy nie tylko z polskimi partnerami lub rozważa ekspansję zagraniczną warto bardzo dokładnie przeanalizować ten element. Może się bowiem okazać, że dzięki możliwości negocjacji kursów wymiany walut możemy wiele zyskać.

Powyższy przykład pokazuje, że wybierając rachunek należy oceniać relacje z bankiem w szerszym kontekście. Przeanalizować potrzeby firmy także w zakresie finansowania i sprawdzić zarówno koszty jak i wymagania danej instytucji stawiane przedsiębiorcom ubiegającym się o kredyt. Banki chętniej udzielają kredytów firmom, które znają, a jak lepiej mogą poznać firmę niż prowadząc jej codzienne rozliczenia. Większe zaufanie banku przekłada się na niższą cenę finansowania, a także prostsze procedury.

Istotną rolę może też odgrywać sposób, w jaki firma – jej właściciel czy upoważniona do tego osoba – najczęściej kontaktuje się z bankiem. Upowszechnienie bankowości internetowej pozwoliło na znaczne obniżenie kosztów podstawowych operacji bankowych, co w połączeniu z dużą konkurencją w segmencie usług dla małych i średnich firm, doprowadziło do wyraźnego obniżenia kosztów związanych z prowadzeniem rachunku firmowego. Najkorzystniejsze cenowo rozwiązania dotyczą samodzielnych klientów, którzy zarządzają rachunkiem przez internet. Jeśli przedsiębiorca preferuje wizyty w oddziale, nie powinien zakładać rachunku stricte internetowego, bowiem z zasady w cennikach bankowych posiadacze takich pakietów za załatwianie spraw w oddziale zapłacą więcej niż w przypadku pakietów przewidujących głównie tradycyjną obsługę.

Marcin Kołakowski

Dyrektor Departamentu Bankowości Oddziałowej i Przedsiębiorstw Meritum Banku

Meritum Bank kieruje

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies