Dolar nadal mocno zyskuje- 24finanse


Home » DM BOŚ » Dolar nadal mocno zyskuje
Sty
07

Dolar nadal mocno zyskuje

Ostatnie dwa dni przyniosły dość wyraźne umocnienie się dolara względem głównych walut. To wynik opublikowanych lepszych danych makroekonomicznych z USA, które mogą dawać podstawę do spekulacji, iż FED mógłby w niedalekiej przyszłości rozważyć zmniejszenie skali zakupów obligacji w ramach programu QE2 uchwalonego w listopadzie, lub po prostu stopniowe wygaszanie tych działań po czerwcu 2011 r. (czyli de facto brak QE3 o czym wspominali kilka tygodni temu niektórzy ekonomiści). Szacunki firmy ADP odnośnie liczby nowych etatów w sektorach pozarolniczych, które pokazały blisko 300 tys. odczyt w grudniu, wyraźnie rozbudziły apetyty inwestorów, co do dzisiejszych danych Departamentu Pracy o godz. 14:30. Mediana oczekiwań agencji Reuters wzrosła do 175 tys., ale najwyższa z prognoz mówi nawet o 350 tys. To pokazuje, że trudno będzie sprostać oczekiwaniom rynku i zadziała reguła „kupuj plotki, sprzedaj fakty”. Zwłaszcza, że przemawiający o godz. 15:30 w Kongresie szef FED, może pohamować optymizm niektórych inwestorów, co do perspektyw gospodarki (więcej w subiektywnym kalendarzu). W długim okresie wysoki odczyt NFP o godz. 14:30 będzie sprzyjał dolarowi, zwłaszcza w relacji do euro. Bo wspólnej walucie coraz bardziej zaczynają szkodzić obawy związane z zaplanowanymi na przyszły tydzień aukcjami obligacji Portugalii, Hiszpanii i Włoch.

A co w kraju? Złoty zyskał w relacji do euro, ale stracił wobec dolara i franka. W tym ostatnim przypadku kluczowe okazały się opublikowane wczoraj dane o inflacji CPI w grudniu, która przewyższyła oczekiwania i doprowadziła do powrotu spadków na parze EUR/CHF. Dzisiaj wpływ na złotego będą mieć dane z USA, ale i też pojawiające się opinie na temat przyszłej polityki RPP (po ostatniej „jastrzębiej” wypowiedzi szefa NBP), czy też debata nt. zmian wokół OFE na polski rynek finansowy (zwłaszcza WGPW).

EUR/PLN: W ciągu kilku ostatnich dni kurs euro spadł o ponad 10 groszy. Tym samym korekta wydaje się dość prawdopodobna. Silnym oporem będą już jednak okolice 3,89-3,90. Wsparciem pozostaje rejon 3,85-3,86.

USD/PLN: Silny opór to rejon 2,9950-3,00 i jego naruszenie może być dzisiaj trudne. Zwłaszcza, że nie można wykluczyć pewnego odreagowania spadków na rynku EUR/USD po publikacji dzisiejszych danych z USA o godz. 14:30. Z drugiej strony mocne znaczenie, jako wsparcie może mieć strefa 2,95-2,97 i w perspektywie przyszłego tygodnia może być ona bazą do dalszych zwyżek dolara (w ślad za spadającym EUR/USD).

EUR/USD: Rynek znalazł się na wsparciu w rejonie 1,2960, które wyznacza minimum z 30 listopada ub.r. Wydaje się, że może być to pretekst do nieznacznej korekty w górę. W takiej sytuacji silnym oporem stałyby się okolice 1,3050 wyznaczane przez minimum z 23 grudnia ub.r. W średnim terminie (przyszły tydzień) dość prawdopodobne jest wyraźne złamanie 1,2960, na co wskazują dzienne wskaźniki.

GBP/USD: Funt potaniał w okolice 1,54 potwierdzając wskazania ze środy, mówiące o powrocie tej pary do trendu spadkowego. Dzisiaj nie można jednak wykluczyć odreagowania w stronę 1,5530-50, co jednak nie zmieni średnioterminowych zapatrywań (dalsze spadki ze złamaniem 1,5350 w przyszłym tygodniu).

Sporządził: Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących  instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl/analizy.

 

 

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies