Wyprzedają złotego- 24finanse


Home » DM BOŚ » Wyprzedają złotego
Kwi
27

Wyprzedają złotego

Dzisiaj nie potrzebna była żadna interwencja NBP, aby złoty stracił względem euro ponad 1 procent, testując okolice 3,9230 zł za euro. W górę poszedł także dolar (do 2,9530 zł), a także pozostałe waluty w relacji do złotego (np. frank do 2,7320 zł). Ruch ten tłumaczono oczywiście zamieszaniem wokół Grecji i rzeczywiście na greckim rynku długu ma miejsce istna „hekatomba”, nieco lepiej, ale i tak źle, jest też z papierami pozostałych krajów z grupy PIIGS, czyli Portugalii, Irlandii, Włoch, Hiszpanii. Po prostu dopóki będą utrzymywać się obawy o formę pomocy dla Grecji, dopóty inwestorzy będą „celować” w pozostałe kraje, które mają problemy fiskalne. Nie oznacza to oczywiście, że tak się nie stanie w najbliższych miesiącach, bo oczekiwanie, iż 45 mld EUR załatwi wszystkie greckie problemy, może być jednak pewną naiwnością. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na słowa greckiego premiera, który otwarcie przyznał, iż w naszym kraju trzeba „wszystko zmienić”…

Prawdziwą przyczyną osłabienia złotego mogą być jednak obawy związane z jutrzejszym komunikatem po posiedzeniu amerykańskiego FED, zwłaszcza, jeżeli przybliżyłyby termin pierwszej podwyżki stóp procentowych. Tyle, że w obecnej chwili takie oczekiwanie może być jednak nieco przedwczesne, co może sprawić, iż szczyt słabości złotego przypadnie na środę, a od czwartku sytuacja zacznie się wyraźnie poprawiać. Polityczna burza na Ukrainie, a także populistyczne sformułowania jednego z liderów węgierskiego Fideszu, iż obecny prezes banku centralnego powinien odejść ze stanowiska, nie mają tutaj większego znaczenia.

Opublikowane o godz. 16:00 dane o indeksie zaufania konsumentów Conference Board, który wyraźnie wzrósł w kwietniu – do poziomu 57,9 pkt. – można odbierać dwojako. W kontekście spekulacji związanych z jutrzejszym komunikatem FED-u, wymowa jest pro-dolarowa, ale jeżeli spojrzeć pod kątem możliwego spadku globalnego ryzyka (jeżeli FED jutro nie zaskoczy), to będzie to silny argument dla wzrostów na rynkach akcji, a więc może osłabić dolara.
EUR/USD: Celem nadal pozostają okolice 1,3265 i dalej 1,32. Nie można jednak wykluczyć krótkoterminowej korekty w najbliższych godzinach, która jednak nie powinna doprowadzić do wyraźnego naruszenia poziomu 1,3330-40.

Sporządził: Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies