Ponad 44 mld zł złych kredytów - 24finanse


Home » Gospodarka, Kredyty, pożyczki » Ponad 44 mld zł złych kredytów
Gru
31

Nierzetelni klienci nie dają taryfy ulgowej bankom. Na koniec listopada kwota kredytów niespłacanych w terminie przez gospodarstwa domowe i firmy przekroczyła już 44 mld zł. Było to o ponad 1 mld zł więcej niż w październiku – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.
Do zmartwień bankowców kolejny już miesiąc w większym stopniu przyczyniają się gospodarstwa domowe. Pula obsługiwanych z dużym opóźnieniem kredytów wzrosła tu o ponad 800 mln zł do niemal 21,4 mld zł. Obecnie z dużym opóźnieniem lub wcale nie wraca do banków ponad 5,2 proc. kredytów ludności.
Wśród kredytów gospodarstw domowych uznanych za zagrożone znajdują się kredyty poniżej standardu, czyli spłacane z opóźnieniem od 1 do 3 miesięcy (2,51 mld zł) i wątpliwe, które regulowane są od 3 do 6 miesięcy po terminie (2,46 mld zł). Najwięcej jednak jest straconych, czyli nieoddawanych przez ponad 6 miesięcy. Ich wartość wzrosła w listopadzie o blisko 700 mln zł (do 16,4 mld zł).

Po tym jak w październiku przedsiębiorcom udało się pozytywnie zaskoczyć banki, w listopadzie wróciła już zła passa. Odsetek zagrożonych kredytów firm znów się powiększył, z niecałych 10,5 do 10,7 proc. Wartość kredytów, z jakimi przedsiębiorstwa mają problem na koniec listopada przekroczyła 22,7 mld zł. Całość zadłużenia przedsiębiorców w bankach wyniosła na koniec listopada 212,5 mld zł.
Przyrost zagrożonych należności negatywnie odbija się na wynikach banków i zmusza je do tworzenia rezerwy na niespłacane kredyty. Tylko w pierwszych trzech kwartałach 2009 r. banki zawiązały ponad 8,2 mld zł rezerw na zagrożone kredyty. W tym czasie zysk netto całego sektora wyniósł 7 mld zł.
Przyrost zagrożonych należności ma wpływ na zaostrzenie polityki kredytowej banków.

Halina Kochalska,
Analityk Gold Finance

Powyższy tekst jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. Jakiekolwiek decyzje podjęte na podstawie powyższego tekstu podejmowane są na własną odpowiedzialność.

Related posts:

, , ,

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies