Rozdanie nieznacznie na minus- 24finanse


Home » DM BOŚ » Rozdanie nieznacznie na minus
Lis
24

W dużym skrócie można stwierdzić, iż wtorek nie przyniósł żadnych zmian. Widać było duże niezdecydowanie inwestorów, co może mieć związek ze zbliżającym się Świętem Dziękczynienia w USA i końcem listopada, który dla części spekulacyjnych funduszy jest też końcem roku obrachunkowego. Stąd też brakowało korelacji pomiędzy krótkoterminowym zachowaniem się giełd, dolara i naszego złotego. Zwłaszcza w kontekście publikowanych danych z USA. Druga rewizja PKB za III kwartał przyniosła korektę w dół z wcześniejszych 3,5 proc. wzrostu do 2,8 proc. Agencje zwracały, iż spodziewano się odczytu na poziomie 2,9 proc., ale chociażby Bloomberg podawał dzisiaj rano średnią na 2,8 proc. Odczyt PKB nie mógł być więc mocnym argumentem za spadkami na giełdach, bo zmiany były symboliczne. Analogicznie dane o zaufaniu konsumentów – listopadowy wzrost wskaźnika Conference Board do 49,5 pkt. i rewizja październikowego odczytu z 47,7 pkt. do 48,7 pkt. to informacje lepsze od oczekiwań (choć może nie szczyt marzeń optymistów). Tutaj też trudno doszukiwać się pesymistycznych wskazań dla giełd. Wydaje się, zatem, iż obserwowane w trakcie dnia nieznaczne osłabienie dolara względem głównych walut jest uzasadnione. W kursie EUR/USD widać też wpływ lepszego odczytu wskaźnika IFO dla Niemiec, który został opublikowany o godz. 10:00. Co dalej? Kluczowe dane jeszcze przed nami – to zapiski FED z listopadowego posiedzenia, które poznamy o godz. 20:00. Inwestorów będzie interesować szczególnie kwestia podejścia do programów „quantitative easing”, które planowo powinny zacząć być wycofywane w I kwartale 2010. Odpowiedź na dalsze zachowanie się rynku daje analiza techniczna (tekst poniżej).

W kraju widać było nieznaczną słabość złotego. Można to wiązać z czwartkowym świętem USA i końcówce roku obrachunkowego dla części spekulacyjnych funduszy, co może zniechęcać do otwierania nowych pozycji w złotym. Jutro kluczowe będą dane GUS o sprzedaży detalicznej i bezrobociu. Spodziewana decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie będzie mieć większego znaczenia.

EUR/USD: Wskaźniki 4H pokazują niezdecydowanie rynku, ale z rosnącym znaczeniem strefy oporu na 1,4990-1,5000. Słabość MACD i widoczne górne knoty na świecach sugerują, iż są szanse na realizację zakreślonego rano scenariusza spadków do 1,4815-45, a więc naruszenia rejonu porannego oporu na 1,4880. Do końca tygodnia możliwe staje się naruszenie poziomu 1,48.

Sporządził: Marek Rogalski – analityk DM BOŚ S.A. (BOSSA FX)

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies