Raport Money.pl: Jest pomysł na załatanie dziury budżetowej. Mogłoby przybyć 8,5 mld euro.- 24finanse


Home » Gospodarka » Raport Money.pl: Jest pomysł na załatanie dziury budżetowej. Mogłoby przybyć 8,5 mld euro.
Lis
10

Polska rozpoczyna handel limitami emisji dwutlenku węgla. Mamy do sprzedania prawa do 550 mln ton CO2. Gdybyśmy chcieli zbyć całą nadwyżkę moglibyśmy zarobić 8,25 mld euro.

Polska sprzedała wczoraj Hiszpanii prawa do emisji CO2. Jak poinformował premier Donald Tusk, zarobiliśmy na tym 25 mln euro.

Ministerstwo środowiska już zapowiada kolejne transakcje.  Chętnych nie brakuje. Wśród potencjalnych klientów wymieniane są: Japonia, Portugalia i Irlandia. Money.pl sprawdził, dlaczego możemy sprzedawać prawa do emisji CO2 i ile możemy na tym zarobić.

Średnia cena emisji tony dwutlenku węgla na giełdach światowych wynosi obecnie 15 euro. Teoretycznie więc na sprzedaży całej zaoszczędzonej puli limitów, rząd mógłby zarobić ponad 8 mld 250 mln euro. Przy obecnym kursie euro daje nam to ponad 34 mld złotych.

Taka kwota pozwoliłaby zasypać dwie trzecie przyszłorocznej dziury w budżecie państwa. Minister finansów nie będzie jednak mógł skorzystać z pieniędzy, które pozyskamy . Wszystkie zyski trzeba będzie wydać na inwestycje ekologiczne. Trafią do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który wykorzysta je na ograniczanie emisji gazów cieplarnianych i proekologiczne kampanie społeczne.

Skąd się wzięły nasze nadwyżki? Po 1989 roku zamknięto część najbardziej trujących zakładów, a w tych które przetrwały zainwestowano w technologie przyjazne dla środowiska.

Po 1988 roku Polska została zobowiązana do obniżenia emisji o 6 proc. z ówczesnego poziomu 560 mln ton. Ale już w 1989 roku emisja spadła u nas do 448 mln ton.

W kolejnych latach redukowano ją jeszcze bardziej. W sumie po 1989 roku emisja CO2 spadła u nas o około 30 procent. W 2000 roku wyemitowaliśmy do atmosfery 320 mln ton. W kolejnych latach poziom zanieczyszczeń nieznacznie wzrósł. Ale od kilku lat nie przekracza 330 mln ton.

http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/na;prawach;do;emisji;co2;mozemy;zarobic;8;mld;euro,15,0,555535.html

Tomasz Bonek – redaktor naczelny
Money.pl

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies