Złoty najmocniejszy od ponad 7 miesięcy- 24finanse


Home » X-Trade Brokers » Złoty najmocniejszy od ponad 7 miesięcy
Sie
25

We wtorek polska waluta traciła tylko na otwarciu. Po relatywnie słabej sesji na rynkach akcji w Azji, inwestorzy na początku handlu w Europie byli ostrożni i notowania par EURPLN i USDPLN odnotowały wtedy dzienne maksima na poziomach odpowiednio 4,1190 i 2,8875. Sytuacja zmieniła się po godzinie 10.00. Polskie dane makroekonomiczne z reguły mają bardzo niewielkie przełożenie na rynek złotego, jednak zaskakująco dobrych danych o sprzedaży detalicznej rynek zignorować nie mógł. Sprzedaż wzrosła w lipcu aż o 5,7% R/R, podczas gdy konsensus rynkowy zakładał odczyt w okolicach 0%. Dane mogą sugerować, iż nie osłabienie popytu będzie płytsze niż wcześniej oczekiwano, a polityka pieniężna relatywnie bardziej restrykcyjna. Złotemu pomagały również czynniki zewnętrzne. Rosnące rynki akcji oraz umiarkowane wzrosty na EURUSD jeszcze przed danymi z USA przyczyniały się do spadków na parach z PLN. Amerykańskie dane przedstawiające nastroje konsumentów okazały się lepsze od oczekiwań. Indeks Conference Board odnotował wzrost z 46,6 pkt. do 54,1 pkt., kończąc dwumiesięczną serię spadków. Rynki dobrze przyjęły tę figurę – na kontraktach na amerykański indeks S&P500 mamy kolejny tegoroczny rekord. Notowania pary EURPLN obniżyły się do poziomu 4,0645 – nienotowanego od pierwszych dni stycznia, choć linia wsparcia wyznaczona przez poprzednie lokalne minimum (4,0690 z 3 sierpnia) zatrzymała póki co dalsze umocnienie.

W dniu jutrzejszym decyzję ws. stóp procentowych podejmie Rada Polityki Pieniężnej. Podobnie jak cały rynek oczekujemy pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Uważamy również, iż stopy w tym roku w ogóle nie zostaną już obniżone, a kolejny ruch będzie najprawdopodobniej podwyżką. Decyzja RPP powinna być formalnością i w związku z tym rynek nie powinien istotnie na nią zareagować. Ważniejsze mogą być publikowane w USA dane makroekonomiczne.

Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl
kwiecien.bloog.pl

Komentarz walutowy

Ostrzeżenie o ryzyku
Dom Maklerski X-Trade Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w powyższym mailu. Pełna treść informacji

Related posts:

Comments are closed.

Niezbędnik inwestora

Finansowanie Dotacje unijne Kredyty Faktoring Leasing Venture Capital
Inwestycje Rynek główny NewConnect Private banking Inwestycje alternatywne Komentarze rynkowe
Biznes Zakładam firmę Ubezpieczenia Windykacja Zarządzanie
Narzędzia Studia podyplomowe Wzory biznes planów Umowy do pobrania Druki i formularze Podatki

Bezpłatny przedruk tekstów pod warunkiem zachowania ich treści i stopki autorskiej.
Z artykułów umieszczonych w serwisie 24finanse.pl można korzystać na zasadach licencji Creative Commons.
W ramach serwisu 24finanse.pl stosowane są pliki cookies